Košice – Európske mesto kultúry 2013 odštartovalo 8. októbra 2013 druhý ročník Festivalu Rozmanitosť. Zaujímavosťou festivalu bola akcia Hello&Goodbye – životné príbehy migrantov, ktorí žijú v Košiciach, alebo príbehy Košičanov, ktorí istý čas žili v zahraničí. Záznamy svedectiev týchto ľudí ste si mohli vypočuť na 11 rôznych miestach v Košiciach a niektoré z nich aj priamo v priestoroch, v ktorých títo migranti pracujú – napríklad v Thajských masážach Baandokkoon, v indickej reštaurácii Passage 2 India či v tureckom Kebab house. Svedectvá zozbierali a zaznamenali  rakúski umelci z uniT Kunstlabor Graz v spolupráci s Medzinárodnou organizáciou pre migráciu (IOM). 

Festival Rozmanitosť vyvrcholil 12. októbra 2013 v košickom Kulturparku Polievkovým festivalom. Jeho hlavnou myšlienkou bolo spojiť Košičanov, menšiny a cudzincov žijúcich v Košiciach. Sprievodný program tvorili tanečné workshopy Salsa Caliente, podujatia miestnych komunít, detský kútik a  predovšetkým rozmanitá ponuka polievok. Vyše tisíc návštevníkov mohlo ochutnať 27 rôznych polievok, ktoré pripravili miestne komunity – napríklad tradičnú afganskú polievku Aš, libanonskú narodeninovú polievku zo šošovice či polievku z tekvice Hokkaidó.

poliev-festival-2013-2

Hodnotenie polievok mali v rukách účastníci festivalu a odborná porota, v ktorej mala svoju zástupkyňu aj IOM. Zlatú lyžicu za najlepšiu polievku získal Goralský bryndzový krém z kuchyne poľskej komunity.

poliev-festival-2013-1

Foto - Katarína Hudačinová

Ďalšie fotografie z Polievkového festivalu.

0
0
0
s2smodern