fbpx

Asistované dobrovoľné návraty a reintegrácie

Finančné ťažkosti ho prinútili opustiť rodinu a odísť do zahraničia za prácou. Pre neplatné doklady však musel odísť z krajiny a vrátiť domov skôr, ako plánoval – bez peňazí, bez práce a v čase vypuknutia pandémie.

Pozrite si príbeh Shotu z Gruzínska a dozviete sa, ako sa mu podarilo dostať z tejto situácie a ako mu pomoc IOM Slovakia zmenila život.

Pred niekoľkými rokmi sa Yuliya ocitla na Slovensku bez ubytovania, peňazí, povolenia na pobyt či ďalšej perspektívy.

Pozrite si príbeh o jej skúsenostiach, ako jej IOM Slovensko pomohla počas pobytu na Slovensku a pri návrate domov na Ukrajinu. Yuliya vysvetľuje, prečo sa mnohí migranti obávajú požiadať o pomoc, a opisuje, ako získala nové zručnosti a profesiu vďaka reintegračnej pomoci IOM.

Pán Minh opustil rodný Vietnam v roku 2008, kedy prišiel na Slovensko legálne za prácou a zamestnal sa vo fabrike. Za sprostredkovanie práce sa zadlžil a keď podnik pre ekonomickú krízu zatvorili, ocitol sa v bezvýchodiskovej situácii a bez peňazí na cestu domov. IOM mu uhradila náklady na návrat domov a poskytla ďalšiu podporu. Vďaka nej mohol začať hospodáriť a dnes si na živobytie aj so ženou zarábajú najmä chovom hydiny a pestovaním ovocia, ktoré predávajú na trhu.

Pán Xuan Quynh strávil na Slovensku viac ako štyri roky. V krajine nemal legálny pobyt. IOM mu pomohla pri návrate domov do Vietnamu a poskytla mu tiež podporu, ktorú využil na rozšírenie obchodu s telefónmi. Príjem z obchodu postačuje na živobytie celej rodiny. Vďaka tejto pomoci môže Xuan Quynh žiť aj pracovať v kruhu svojich najbližších.

Pani My opustila svoj rodný Vietnam a vycestovala do Ruska pomôcť svojej sestre. Žila nejaký čas v Moskve, kde pracovala vo fabrike na textil. Sesternica ju zavolala pracovať na Slovensko a sľúbila je vyšší plat. Pani My prekročila slovenskú hranicu nelegálne. Bez dokumentov a podpory rodiny zažila ťažký život. S pomocou IOM sa jej bezpečne podarilo vrátiť do rodnej krajiny. Po návrate jej IOM pomohla s dočasným ubytovaním, aby mala prvé mesiace vo Vietname kde bývať.

Pán Vitalie odišiel za prácou na Slovensko. Žil tu dva mesiace ilegálne, nemohol si nájsť prácu a rozhodol sa pre návrat domov, s ktorým mu pomohla IOM. Po návrate mu IOM poskytla podporu, s ktorou mohol rozšíriť rodinnú farmu na pestovanie sadeníc ovocných stromov. Sadenice čerešní, hrušiek a jabloní predáva na trhu v Kišiňove. Pomoc od IOM umožnila Vitalieovi a jeho rodine získať dôležitý zdroj príjmov a žiť dôstojný život.

Pani Alexandra pochádza z Moldavska. Na Slovensku žila a pracovala nelegálne 13 rokov, keď ju zaistila polícia a čakala ju deportácia späť do Moldavska. IOM jej pomohla vrátiť sa domov a poskytla jej pomoc aj po návrate domov. IOM jej zabezpečila stavebný materiál, takže pani Alexandra si mohla opraviť zničený a neobývateľný rodičovský dom, aby mala kde žiť.

Brožúra s informáciami o asistovaných dobrovoľných návratoch IOM (slovenský, anglický, srbský, ukrajinský, ruský, arabský, vietnamský a čínsky jazyk).

Informačný plagát programu asistovaných dobrovoľných návratov IOM.

Brožúra s informáciami o reintegračnej pomoci, ktorú IOM poskytuje migrantom po návrate do svojej krajiny (slovenský, anglický, srbský, ukrajinský, ruský, arabský, vietnamský a čínsky jazyk).

 
Powered by Phoca Download