fbpx

„Keď sa ozvali prvé sirény, nevedela som, čo robiť. Sumy, moje mesto, sa otriasalo v základoch a ja som vedela, že musím ochrániť svoje dieťa. Zbalili sme si pár tašiek, sadli do auta a vydali sa do neznáma. Slovensko sa stalo naším útočiskom, miestom, kde sme dúfali nájsť pokoj. Prvé mesiace boli ťažké. Neistota, strach o rodinu, ktorá zostala doma, a neznáme prostredie ma deptali. Našťastie sme našli pomocnú ruku v dobrovoľníckej organizácii v Nitre, ktorá nám poskytla nielen materiálnu podporu, ale aj pocit, že v tom nie sme sami."

„Pred takmer štyrmi rokmi sme sa s manželom presťahovali z Moskvy na Slovensko kvôli jeho biznisu. Desať rokov v rušnej metropole ma zanechalo trochu nepripravenú na pokojnejšie tempo Bratislavy. Priznám sa, zo začiatku som bola skutočne prekvapená. Všetko bolo také... iné. Ale čas, spolu s neuveriteľnou otvorenosťou a láskavosťou Slovákov, zmenil moje prvotné emócie na pocit domova."

"Nikdy som si nepredstavovala, že budem žiť niekde inde ako v Kramatorsku. Osemnásť rokov som učila na univerzite, tlmočila som z čínštiny a sprevádzala delegácie po miestach, ktoré by bežný turista nikdy nevidel. Milovala som tú prácu, ten neustály kontakt s ľuďmi, nové zážitky. A potom prišla vojna."

„Plánovali sme odchod z Ruska už v roku 2019. Syn plánoval študovať v Česku, a tak sme hľadali krajinu, ktorá by bola blízko. Zvažovali sme Česko, Poľsko, dokonca aj Slovinsko, ale nakoniec sme si vybrali Slovensko. Pri rozhodovaní zohralo úlohu viacero faktorov – okrem blízkosti k synovi aj cenová dostupnosť bývania, rast HDP a perspektíva stabilnej ekonomiky. Vedeli sme, že vo veku 40 rokov by adaptácia v neslovanskej krajine bola oveľa náročnejšia."

"Pred siedmimi rokmi som s dvoma tínedžermi prišla do Bratislavy s nádejou na nový začiatok." spomína Marija Rakočević na svoje začiatky na Slovensku. "Lúčiť sa so Srbskom, s rozbehnutou kariérou vo financiách a účtovníctve, s rodinou a priateľmi, nebolo ľahké. Začínať odznova po štyridsiatke v novej krajine, s novým jazykom, prinášalo obavy a neistotu. Dnes je však Bratislava mojím domovom."

"Dva kufre. To bolo všetko, čo sme si so sebou priniesli, moje dievčatká a ja, keď sme utekali pred hrôzami vojny. Tri mesiace mala najmladšia, tri a pol roka staršia. Čerkasy, naše milované mesto, len hodinku od Kyjeva, sa zrazu stalo spomienkou. Strach, neistota, zúfalstvo... Ťažké momenty, ktoré ma sprevádzali na každom kroku."

Migrácia je neoddeliteľnou súčasťou ľudských dejín a zohráva kľúčovú úlohu nielen v spoločenskom, ale aj v ekonomickom rozvoji krajín. 18. decembra si pripomíname Medzinárodný deň migrantov, ktorý nám dáva príležitosť oceniť prínosy migrantov pre našu spoločnosť, najmä v podobe ich znalostí, odbornosti a nových zručností, ktoré prinášajú. Pri tejto príležitosti spúšťa Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) kampaň, ktorá predstavuje príbehy úspešnej integrácie a zdôrazňuje význam znalostí, talentov a schopností migrantov, ktoré prispievajú k rozvoju Slovenska.

Medzinárodná organizácia pre migráciu v Bratislave predáva formou aukcie automobil Ford Focus!

PRACUJTE BEZPEČNE. MODERNÉ OTROCTVO JE REALITA U NÁS, AJ ZA HRANICAMI. INFORMUJTE SA AKO MU PREDCHÁDZAŤ.

Obchodovanie s ľuďmi, nazývané aj moderné otroctvo, je tretím najvýnosnejším nelegálnym obchodom, ktorého obeťami je na celom svete aktuálne až 50 miliónov ľudí.

Otvárame verejnú súťaž pre záujemcov s odbornými znalosťami v oblasti zdravotnej a sociálnej starostlivosti o zraniteľné sociálne skupiny na Slovensku.