fbpx

Tím IOM Displacement Tracking Matrix (DTM) na Slovensku zhromažďuje údaje pre multisektorové hodnotenie potrieb a prieskumy zámerov v krajine. Foto © Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) 2022.

Tím IOM pre zber dát prostredníctvom svojho oficiálneho mechanizmu Displacement Tracking Matrix (DTM) na Slovensku zhromažďuje údaje pre multisektorové hodnotenie potrieb a prieskumy zámerov v krajine. Foto © Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) 2022.

IOM prostredníctvom svojho nástroju Displacement Tracking Matrix – DTM pravidelne a systematicky zhromažďuje, spracúva a zverejňuje informácie s cieľom lepšie pochopiť pohyby a meniace sa potreby vysídleného obyvateľstva, či už na mieste alebo počas presunu.

Od apríla 2022 DTM pravidelne realizuje prieskumy medzi osobami žijúcimi v jedenástich krajinách zahrnutých do Regionálneho plánu reakcie na utečencov z Ukrajiny.

Na Slovensku realizuje tím DTM IOM rôzne prieskumy medzi ukrajinskými utečencami a štátnymi príslušníkmi tretích krajín na hraničných priechodoch a na kľúčových miestach v krajine.

V prvých mesiacoch po vypuknutí konfliktu na Ukrajine realizoval tím DTM IOM osobné prieskumy zamerané na potreby a zámery, aby lepšie pochopil dynamiku pohybu a rýchlo zhodnotil bezprostredné potreby obyvateľstva zasiahnutého vojnou.

Od roku 2023 sa realizujú prieskumy medzi ukrajinskými utečencami zotrvávajúcimi na Slovensku s cieľom lepšie porozumieť ich životnej situácii, vrátane aspektov integrácie a začlenenia a výziev, ktorým tieto osoby čelia.

IOM zároveň priebežne zhromažďuje údaje na účely hodnotenia potrieb a zámerov ľudí vracajúcich sa späť na Ukrajinu a na pochopenie dôvodov a trendov pohybov smerom späť cez hranicu.

IOM tiež analyzuje situáciu vysídlených štátnych príslušníkov tretích krajín (TCNs), ktorí prichádzajú na Slovensko alebo z neho odchádzajú, ako aj ďalšie dostupné údaje o cezhraničných pohyboch v súvislosti s konfliktom na Ukrajine, vrátane údajov o žiadostiach o medzinárodnú ochranu na Slovensku.

📄 Všetky správy DTM zo Slovenska nájdete tu:
👉 Slovakia | Displacement Tracking Matrix

Od roku 2022 spolupracuje IOM na Slovensku s UNHCR na hodnotení zariadení kolektívneho ubytovania pre utečencov z Ukrajiny prostredníctvom nástroja Mapovanie a monitorovanie lokalít (Site Mapping and Monitoring – SMM). SMM je spoločná iniciatíva IOM a UNHCR, ktorej cieľom je zabezpečiť primerané a včasné pochopenie situácie a potrieb týchto ubytovacích zariadení na Slovensku.

📄 Všetky správy z mapovania a monitorovania lokalít nájdete tu:
👉 SMM Slovakia Reports

Tím IOM je tiež súčasťou medziagentúrnej skupiny, ktorá sa podieľa na prieskume Socio-ekonomických prehľadov (Socio-Economic Insight Survey – SEIS), predtým známeho ako Multisektorové hodnotenie potrieb (MSNA), ktorý bol vyvinutý UNHCR a realizovaný vo všetkých krajinách zahrnutých v Regionálnom pláne reakcie na utečencov z Ukrajiny.

📝 Multisektorové hodnotenie potrieb (MSNA), júl – august 2023 (819 domácností, celoslovensky), viedol UNHCR a realizovali IOM, UNICEF a WHO:
📌 MSNA 2023 – slovenská verzia

📝 Socio-ekonomický prehľad (SEIS), máj – júl 2024, na podporu plánovania humanitárnej pomoci na rok 2025:
📌 SEIS 2024 – slovenská verzia