Sú na Slovensku organizácie, ktoré pomáhajú so zdravotníckymi službami?
Nehovorím po slovensky, môžem kontaktovať o.z. EQUITA?
Áno,
o.z. EQUITA poskytuje konzultácie v anglickom, slovenskom, ukrajinskom a ruskom jazyku.
S akými službami môže o.z. EQUITA pomôcť?
Organizácia
o.z. EQUITA poskytuje svojim klientom nasledujúce služby:
- Pomoc pri objednaní návštevy u lekára vo vašom regióne.
- Informácie o slovenskom zdravotníctve, vašich právach a povinnostiach v slovenskom zdravotníctve.
- Pomoc pri získaní konzultácie o vašom zdravotnom stave.
Aké dokumenty potrebujem, ak chcem kontaktovať o.z. EQUITA?
Keď kontaktujete
o.z. EQUITA potrebujete nasledujúce dokumenty:
- Doklad totožnosti, doklad o pobyte a zdravotnú dokumentáciu (ak je).
- Informácie o zdravotných problémoch alebo akýchkoľvek iných potrebách (lekárska pomoc, psychologická a sociálna podpora).
Kde nájdem praktického lekára?
Pri hľadaní lekára vo vašom regióne využite, prosím, nasledujúcu online službu (pediater, gynekológ, zubár alebo všeobecný lekár pre dospelých):
www.evuc.sk
Ako sa môžem objednať k odbornému lekárovi?
Na objednanie sa u odborného lekára (napr. gastroenterológ, neurológ, atď.) potrebujete odporúčanie od svojho praktického lekára.
Ak sa chcete objednať online, môžete využiť nasledujúce webové stránky:
www.navstevalekara.sk,
www.najdilekara.sk
Komu mám zavolať v núdzovej situácii?
V závislosti od vášho zdravotného stavu sa môžete obrátiť na:
- Ak potrebujete vyšetrenie mimo bežných ordinačných hodín obvodného lekára, k dispozícii je lekárska služba prvej pomoci, najmä pri náhlom zhoršení stavu, ako napr. zvýšenie teploty. Najbližšiu lekársku službu prvej pomoci nájdete na https://www.otvorenalekaren.sk.
- Pohotovosť je určená na príjem pacientov, ktorí mali nehodu alebo majú vážne zdravotné problémy (napr. zlomeniny, ťažkosti s dýchaním, bolesť na hrudníku).
- V prípade vážneho ohrozenia života a zdravia volajte záchrannú zdravotnú službu na čísle 155 (iba v prípade, že nemôžete navštíviť pohotovosť).
Aké zmeny v prístupe k službám zdravotnej starostlivosti nastali od 1. septembra 2023?
Od 1. septembra 2023 je zdravotná starostlivosť plne poskytovaná všetkým držiteľom dočasnej ochrany z Ukrajiny, ktorí spĺňajú zákonné podmienky v zdravotníckych zariadeniach, ktoré majú uzatvorenú zmluvu so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou. Toto krytie zahŕňa primárnu, sekundárnu a nemocničnú zdravotnú starostlivosť (kúpeľné procedúry nie sú zahrnuté).
Na základe vyjadrenia MZ SR zo dňa 1. septembra 2023 je nevyhnutné v konkrétnych prípadoch potvrdiť poisťovni výšku spoluúčasti podľa zoznamu prioritných ochorení a zoznamu ochorení čiastočne alebo úplne krytých pacientom.
Môžu poskytovatelia zdravotnej starostlivosti od 1. septembra 2023 napriek legislatívnym zmenám fakturovať pacientom poskytnuté zdravotnícke služby?
Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti má právo požadovať úhradu za prednostné, nadštandardné služby alebo spoluúčasť, ktoré umožňuje zákon a ktoré nie sú hradené zo zdravotného poistenia. Tieto poplatky sú v súlade s poplatkami platnými pre poistencov.
Napriek tomu, ak máte podozrenie, že ste zaplatili za službu, za ktorú ste nemali platiť, máte právo podať sťažnosť na odbor zdravotníctva na úrovni regionálnej samosprávy na ďalšie prešetrenie.
Môžem absolvovať preventívnu zdravotnú prehliadku, ak mám na Slovensku štatút dočasnej ochrany?
Áno, s účinnosťou od 1. septembra 2023, legislatíva umožňuje držiteľom dočasnej ochrany každoročne absolvovať preventívnu zdravotnú prehliadku.
Táto prehliadka je dostupná u poskytovateľov primárnej zdravotnej starostlivosti vrátane detského lekára, praktického lekára pre dospelých, gynekológa a zubného lekára.
Kde nájdem viac informácií o zdravotnej starostlivosti pre cudzincov na Slovensku?
Podľa Ústavy SR má každý občan a cudzinec právo na výber poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, s výnimkou niektorých kategórií cudzincov, akými sú napr. žiadatelia o azyl. Na
webovej stránke Migračného informačného centra nájdete k danej téme nasledujúce informácie:
- Druhy zdravotného poistenia.
- Verejné zdravotné poistenie.
- Karta poistenca a platby za zdravotnú starostlivosť.
- Verejné zdravotné poistenie hradené štátom.
- Lekári a zdravotnícke zariadenia na Slovensku.
- Zdravotné poistenie občanov EÚ/EHP v SR.
Môžem navštíviť lekára v riadnom pracovnom čase?
Áno, počas pracovnej doby si môžete dohodnúť stretnutie. Musíte však vopred požiadať svojho zamestnávateľa o povolenie a získaná priepustka musí byť potvrdená alebo opečiatkovaná poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.
Ak potrebujete sprevádzať rodinného príslušníka na lekárske vyšetrenie, môžete takisto požiadať o priepustku svojho zamestnávateľa. Je dôležité, aby ste takéto zámery oznámili svojmu zamestnávateľovi v dostatočnom predstihu.
Kto môže predpisovať lieky?
Lieky môže predpisovať iba lekár:
- Pri prepustení pacienta je nemocničný lekár povinný predpísať všetky potrebné lieky.
- Na centrálnej pohotovosti.
- Všeobecní lekári pre dospelých, pediatri a gynekológovia.
- Špecializovaní lekári.
- Špecializovaný lekár môže delegovať predpisovanie liekov súvisiacich s jeho odbornosťou praktickému lekárovi alebo pediatrovi, najdlhšie však na tri mesiace. Je dôležité poznamenať, že všeobecný lekár nie je povinný takéto oprávnenie prijať.
Ako dlho platí lekársky predpis?
- Platnosť štandardného lekárskeho predpisu je 7 dní.
- Lekársky predpis v prípade antibiotík je platný 3 dni.
- Lekársky poukaz na zdravotnícku pomôcku je platný jeden mesiac.
Existuje možnosť zabezpečiť si odvoz na vyšetrenie k lekárovi?
Áno, ak to váš lekár považuje za potrebné a vystaví požadovanú žiadosť. V prípade absencie takejto dokumentácie bude náklady na prepravu znášať pacient na základe aktuálnych sadzieb uvedených v cenníku vybranej prepravnej spoločnosti.
Ako môžem získať psychologickú pomoc od IOM?
Existujú na Slovensku aj iné organizácie, ktoré poskytujú psychologické poradenstvo?
Áno, v oblasti duševného zdravia pôsobia nasledovné organizácie:
- IPčko sa nachádza v 8 krajoch Slovenska. Viac informácií szískate na oficiálnej stránke. Okrem toho prevádzkuje aj Krízovú linku v slovenskom a ukrajinskom jazyku.
- Liga za duševné zdravie má linku pomoci „Nezábudka" v ukrajinskom a slovenskom jazyku. Podrobnejšie informácie sú dostupné aj v sekcii Často kladené otázky.
- Organizácia Človek v ohrození poskytuje sociálne poradenstvo a psychologickú podporu v anglickom, slovenskom a ukrajinskom jazyku. Ak ste z Ukrajiny a potrebujete viac informácií o tejto organizácii, kliknite na tento odkaz.
- Tenenet je miestna organizácia, ktorá sa zaoberá sociálnym a psychologickým poradenstvom a pomáha deťom a ľuďom so zdravotným postihnutím. Pomoc je poskytovaná v slovenskom, anglickom, ukrajinskom, ruskom a nemeckom jazyku.
Kde môžem nájsť psychiatrickú pomoc v Bratislave?
Kde môžem nájsť psychiatrickú pomoc v Košiciach?
Ak si váš zdravotný stav vyžaduje psychiatrickú pomoc, odporúčame obrátiť sa na nasledujúce inštitúcie v Košiciach:
No results found