Filmový festival Jeden svet 2013 zaradil do svojho programu dokumentárny film Aj my sme tu doma, ktorý v roku 2013 vytvorila Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) v spolupráci s režisérom Marcelom Pázmanom. Film sa na festivale premietal štyrikrát, videlo ho takmer 400 žiakov základných a stredných škôl. Po každej projekcii s nimi pracovníci IOM diskutovali o filme, o migrácii a migrantoch na Slovensku.

iom-foto-diskusia-jeden-svet-2013-1

iom-foto-diskusia-jeden-svet-2013-2

iom-foto-diskusia-jeden-svet-2013-3

Dokumentárny film Aj my sme tu doma cez konkrétne príbehy palestínskeho lekára, kvetinárky z Ukrajiny a podnikateľa z Vietnamu predstavuje život migrantov na Slovensku. Vo filme sú zastúpené aj postoje Slovákov, čo si myslia o migrantoch. Tieto výpovede sú v kontraste s podloženými údajmi, ako je to v skutočnosti u nás s migráciou. Pozrite si film a vytvorte si vlastný názor:

{youtube}1LA93hi7HNk|580|360{/youtube}

Ak by ste chceli jednoducho a zaujímavou formou pripraviť a začleniť tému migrácie migrantov s použitím dokumentárneho filmu do vzdelávania, IOM v rámci projektu vydala súbor vzdelávacích materiálov: dokumentárny film, inštruktážny materiál a informačný plagát. Vzdelávacie materiály slúžia ako pomôcky pri predstavení problematiky migrácie v rámci multikultúrnej výchovy na všetkých stupňoch formálneho vzdelávania a vzdelávania odborníkov pracujúcich s migrantmi v interkultúrnych zručnostiach – viac informácií.

14. ročník medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet uskutočnila organizácia Človek v ohrození od 21. do 26. novembra 2013 v Bratislave. Hlavným motívom festivalu bolo Meníme svet – o spoločenských zmenách, ktoré robí alebo môže robiť jednotlivec či skupina ľudí.

0
0
0
s2smodern