„Cítime sa tu dobre, máme kde spať, máme čo jesť a sme tu v bezpečí – čo viac si môžeme priať?“ Tak hodnotí svoj dočasný pobyt na Slovensku mladý Amin zo Somálska. Patrí medzi utečencov, ktorým Slovenská republika poskytla na svojom území dočasné útočisko. Spolu s matkou a súrodencami ho Úrad Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) zaradil do programu humanitárny transfer utečencov cez územie SR a Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) ich prepravila na Slovensko. Ubytovaní sú v Núdzovom tranzitnom centre (Emergency Transit Centre – ETC) v Humennom.
Amin mal osem rokov, keď spolu s celou rodinou museli pre vojnu opustiť rodné Somálsko a utiekli do Jemenu. „Otec nám zomrel a ja ako najstarší súrodenec som sa musel postarať o bratov a sestry,“ spomína Amin na neľahký život v Jemene. Popri práci si našiel čas na štúdium angličtiny, od detstva sa zaujímal aj o počítače. Na odchod z Jemenu čakali dlhé roky. A že naozaj odchádzajú do bezpečnej krajiny, tomu uveril až v lietadle. „Plakal som od radosti,“ priznáva Amin.
Ilustračné foto – IOM Slovensko
V Humennom sa mu páči, no už teraz sa teší na život v novej krajine, ktorá jeho rodinu prijme. „Chcel by som študovať informačné technológie, ale budem si musieť nájsť prácu a postarať sa o rodinu,“ hovorí. V jeho hlase cítiť odhodlanie, ale aj veľkú zodpovednosť. „Teraz musím byť trpezlivý, dúfam, že mám pred sebou už len zmeny k lepšiemu. Musím hlavne pomôcť mame, mala ťažký život, starala sa sama o nás všetkých, teraz si potrebuje konečne oddýchnuť.“ Jeho snom je mať dobrú prácu, cestovať po svete a raz môcť pomáhať tým, ktorí nemali toľko šťastia ako on.
Núdzové tranzitné centrum, v ktorom Amin a mnohí ďalší utečenci našli dočasné útočisko, funguje od roku 2009 na základe spolupráce IOM so Slovenskou republikou a UNHCR. V Centre môže byť naraz ubytovaných 250 utečencov.
Utečenci sú v centre maximálne po dobu šiestich mesiacov, počas ktorých sa s pomocou IOM pripravujú na život v novej krajine – absolvujú bezpečnostné pohovory, zdravotné prehliadky a kurzy kultúrnej orientácie. IOM ich po príprave prepraví do ich nového domova.
Od roku 2009 do konca októbra 2016 IOM takto v spolupráci s partnermi pomohla už 993 utečencom, ktorí boli presídlení do USA, Kanady a Nórska.
(Mená osôb boli pre ich ochranu pozmenené).
Aktivity IOM v projekte sú financované Vládou Spojených štátov amerických prostredníctvom programu USRAP – United States Refugee Admission Program, alebo podobnými programami iných presídľovacích krajín. Aktivity IOM v poskytovaní očkovaní sú financované Ministerstvom zahraničných vecí USA (Department of State) a Ministerstvom zdravotníctva USA (Department of Health and Human Services).