fbpx

Február 2022 vtiahol do deja nespočetné množstvo aktérov. Medzi nimi sa ocitli aj rôzni poskytovatelia ubytovania, pripravení poskytnúť útočisko ľuďom prichádzajúcim z vojnou zasiahnutej Ukrajiny vo všetkých regiónoch Slovenska. Či už ich motivovali humanitárne dôvody, ochota pomôcť alebo len jednoducho zmysel pre zodpovednosť a povinnosť, migračná situácia, po invázii na Ukrajine, v každom prípade vyžadovala pohotový prístup s nasadením všetkých síl.

S rastúcou globálnou migráciou a núteným vysídľovaním čelia mnohí migranti riziku neistoty, násilia, vykorisťovania, zneužívania a porušovania svojich práv. Počas seminára sme sa pozreli na to, čo robí migrantov zraniteľnými a ako ich chrániť. Zamerali sme sa na to, akú silu majú pasy, ktoré vlastníme, ako aj ich vplyv na globálnu mobilitu a prístup k príležitostiam. Zároveň sme sa dozvedeli viac o fenoméne migračných karaván. Vypočujte si sériu podcastov Európskej migračnej siete (EMN) Slovensko na túto tému.

Regionálne kancelárie Informačného centra pre migráciu (MIC) IOM usporiadali v auguste štrnásť podujatí v ôsmich rôznych mestách na Slovensku pre viac ako 760 ľudí, hlavne členov a členky ukrajinských komunít. Účastníci v regiónoch mohli získať dôležité informácie a bezplatné poradenstvo o dočasnej ochrane, bezpečnej práci alebo sociálnom zabezpečení, ale aj o kultúrnych podujatiach, či zúčastniť sa na oslavách Dňa nezávislosti Ukrajiny.

„Ako sa máš? Mám sa dobre. A ty?“ ozýva sa z miestnosti plnej ľudí v Humanitárnom centre v Gabčíkove, kde práve prebieha letný kurz slovenčiny.  

V centre našlo útočisko viac ako 700 žien, mužov a detí, ktorí utiekli po tom, ako vo februári 2022 na Ukrajine vypukla vojna.

Regionálne kancelárie Migračného informačného centra IOM usporiadali v júli 2023 v ôsmich mestách Slovenska desiatky podujatí pre viac ako 220 účastníkov, hlavne členov ukrajinských komunít. Účastníci a účastníčky v regiónoch tak mohli získať dôležité informácie a bezplatné poradenstvo o dočasnom útočisku, bezpečnej práci alebo sociálnom zabezpečení, ale aj o kultúrnych podujatiach či dni na podporu zdravia.

Téma dôstojných pracovných podmienok je vysoko aktuálna a stále naberá na dôležitosti. Rôzne riziká a nástrahy môžu vyústiť až do pracovného vykorisťovania alebo obchodovania s ľuďmi. Vypočujte si sériu podcastov Európskej migračnej siete (EMN) o tejto téme.

V priebehu júna 2023 IOM Slovensko a jej Migračné informačné centrum (MIC) na Slovensku zorganizovalo sériu podujatí, ktorých cieľom bolo osláviť rozmanitosť, podporiť kultúrnu výmenu a poskytnúť podporu členom komunity v integrácii.

„Celý život som žila a pracovala v malom meste na západe Ukrajiny,“ hovorí 51-ročná Nasťa. „Keď vlani vypukla vojna, začala som sa obávať o svoju bezpečnosť a rozhodla som sa odísť.“ Po rýchlom vyhľadávaní na internete narazila na online inzerát, ktorý ponúkal atraktívne práce v hotelovom priemysle na Slovensku.

Každoročne si 30. júla pripomíname Svetový deň boja proti obchodovaniu s ľuďmi. IOM Slovensko je aktívna v boji proti tomuto trestnému činu už viac ako 20 rokov. Aká je situácia v obchodovaní s ľuďmi na Slovensku? Vypočujte si štvrtú epizódu podcastu NavzáIOM o obchodovaní s ľuďmi.

Tento článok je publikovaný len v anglickom jazyku.

Data as of 16 August 2023 – Since the beginning of the conflict in Ukraine on 24 February 2022, IOM has provided support and immediate assistance to affected populations arriving in Slovakia including Ukrainian refugees and Third Country Nationals (TCNs).