fbpx

Pozývame vás na večerný program Vzdelávacieho seminára EMN o migrácii, ktorý poskytne pohľad na životy utečencov. Pri príležitosti Svetového dňa utečencov, ktorý sa každoročne koná 20. júna, si počas seminára aj my pripomenieme odvahu desiatok miliónov ľudí, ktorí opustili svoje domovy a blízkych kvôli prenasledovaniu, konfliktom či porušovaniu ľudských práv. Večerný program je bezplatný. Rezervujte si lístky na Diskusný večer EMN s hrou Divadla Nová scéna: Domov, kde je ten tvoj? a premietanie filmu Starý dub.

V rámci jubilejného 10. ročníka Vzdelávacieho seminára EMN o migrácii: Demýtizovanie migrácie a využitie jej potenciálu prinášame podnetný kultúrny program pre verejnosť.

EMNsmn iom slider banner emn educ seminar theatre 2024 sk

Diskusný večer EMN: Domov, kde je ten tvoj?

17. júna 2024 o 19.00 hod., Divadlo Nová scéna, Živnostenská 1, Bratislava

Divadelná hra Domov, kde je ten tvoj? vznikla na motívy knihy Vojna – čo keby sa stala tu? (War, what if it were here) od dánskej autorky Janne Teller. Hrajú Dávid Hartl a Michal Candrák. Divadlo bude v slovenčine so sprievodným anglickým textom v brožúrke.

Domov, kde je ten tvoj? 60 minút, réžia: Svetozár Sprušanský, slovenský jazyk

Po predstavení, o 20.15 hod. bude nasledovať diskusia s českou sociologičkou Lenkou Šafránkovou Pavlíčkovou a ďalšími hosťami. Moderovať ju bude Valon Halimi, vedúci Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) na Slovensku. Diskusia k predstaveniu bude prebiehať v angličtine s konzekutívnym tlmočením do slovenčiny.

Lístky na diskusný večer:

Vstup je zdarma. Verejnosť si môže zarezervovať vstupenky na adrese: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..

Pre účastníkov seminára budú vstupenky k dispozícii počas seminára.

Pošlite ďalej:

Budeme radi, ak o podujatí dáte vedieť aj vašim priateľom prostredníctvom podujatia na Facebooku

EMNsmn iom slider banner emn educ seminar film 2024 sk

Premietanie filmu Starý dub

18. júna 2024 o 19.00 hod., Kino Film Europe, Štefánikova 25, Bratislava

Film Starý dub je príbehom o dedine na severovýchode Anglicka, kde zatvorili bane a ľudia sa cítia odrezaní od systému. Mnohí odišli a kedysi prosperujúca a hrdá komunita sa snaží žiť tak, ako doposiaľ. Hnev rastie, ľudia sú zatrpknutí a strácajú nádej. Domy sú však lacné a dostupné. Vďaka tomu je dedina ideálnym miestom pre sýrskych utečencov, ktorí do krajiny prišli v posledných rokoch. Ako budú Sýrčania prijatí? A aká bude budúcnosť U Starého duba, poslednej krčmy v dedine?

Starý dub, 2023, 113 min, réžia: Ken Loach, scenár: Paul Laverty, anglický jazyk, české titulky

Lístky na premietanie:

Vstup je zdarma. Vstupenky si môžete zarezervovať online na www.kino.filmeurope.sk a vyzdvihnúť na pokladni kina, najneskôr 15 minút pred začiatkom premietania. V prípade nenaplnenia kapacity prostredníctvom online rezervácií bude možné vyzdvihnúť si zostávajúce lístky priamo na pokladni tesne pred premietaním.

Pre účastníkov seminára budú vstupenky k dispozícii počas seminára.

Pošlite ďalej:

Budeme radi, ak o podujatí dáte vedieť aj vašim priateľom prostredníctvom podujatia na Facebooku

 

Večerné podujatia sú sprievodným podujatím 10. ročníka Vzdelávacieho seminára EMN o migrácii: Demýtizovanie migrácie a využitie jej potenciálu. Seminár organizuje IOM Slovensko ako koordinátor Európskej migračnej siete (EMN) v SR. Aktivity EMN na Slovensku financuje Európska únia a spolufinancuje Ministerstvo vnútra SR.

Viac informácií nájdete na webowej stránke www.emnseminar.sk.

zmeny MIC SK web slider

Regionálne pobočky MIC v ostatných krajských mestách ukončia poskytovanie služieb k 31. marcu 2024.

Od 1. apríla 2024 bude MIC naďalej poskytovať svoje základné služby v 📍Bratislave a 📍Košiciach.

Pre akékoľvek otázky nás môžete kontaktovať:

  • 📧 E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
  • 📞 Zvýhodnená informačná linka MIC: 0850 211 478 (zvýhodnené číslo na území SR)
  • ☎️ Telefónna linka: +421 2 5263 0023 (pre volania zo zahraničia)

Odporúčame Vám pre Vaše otázky využiť prednostne e-mailovú adresu 📧 Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..

Ďakujeme za pochopenie.

 

 

 

zmeny MIC RU web slider

Важная информация: изменения в предоставлении услуг Миграционного информационного центра (МИЦ)

Региональные отделения МИЦ в других региональных городах прекратят предоставление услуг с 31 марта 2024 года.

С 1 апреля 2024 года МИЦ продолжит предоставлять основные услуги в 📍Братиславе и 📍Кошице.

В случае возникновения вопросов можете связаться с нами:

  • 📧Электронная почта: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
  • 📞Информационная горячая линия МИЦ: 0850 211 478 (льготный номер на территории Словакии)
  • ☎️Телефон: +421 2 5263 0023 (для звонков из-за границы)

Мы рекомендуем Вам использовать для Ваших вопросов электронный адрес 📧 Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..

Благодарим за понимание.

 

Február 2022 vtiahol do deja nespočetné množstvo aktérov. Medzi nimi sa ocitli aj rôzni poskytovatelia ubytovania, pripravení poskytnúť útočisko ľuďom prichádzajúcim z vojnou zasiahnutej Ukrajiny vo všetkých regiónoch Slovenska. Či už ich motivovali humanitárne dôvody, ochota pomôcť alebo len jednoducho zmysel pre zodpovednosť a povinnosť, migračná situácia, po invázii na Ukrajine, v každom prípade vyžadovala pohotový prístup s nasadením všetkých síl.

S rastúcou globálnou migráciou a núteným vysídľovaním čelia mnohí migranti riziku neistoty, násilia, vykorisťovania, zneužívania a porušovania svojich práv. Počas seminára sme sa pozreli na to, čo robí migrantov zraniteľnými a ako ich chrániť. Zamerali sme sa na to, akú silu majú pasy, ktoré vlastníme, ako aj ich vplyv na globálnu mobilitu a prístup k príležitostiam. Zároveň sme sa dozvedeli viac o fenoméne migračných karaván. Vypočujte si sériu podcastov Európskej migračnej siete (EMN) Slovensko na túto tému.

Regionálne kancelárie Informačného centra pre migráciu (MIC) IOM usporiadali v auguste štrnásť podujatí v ôsmich rôznych mestách na Slovensku pre viac ako 760 ľudí, hlavne členov a členky ukrajinských komunít. Účastníci v regiónoch mohli získať dôležité informácie a bezplatné poradenstvo o dočasnej ochrane, bezpečnej práci alebo sociálnom zabezpečení, ale aj o kultúrnych podujatiach, či zúčastniť sa na oslavách Dňa nezávislosti Ukrajiny.

„Ako sa máš? Mám sa dobre. A ty?“ ozýva sa z miestnosti plnej ľudí v Humanitárnom centre v Gabčíkove, kde práve prebieha letný kurz slovenčiny.  

V centre našlo útočisko viac ako 700 žien, mužov a detí, ktorí utiekli po tom, ako vo februári 2022 na Ukrajine vypukla vojna.

Regionálne kancelárie Migračného informačného centra IOM usporiadali v júli 2023 v ôsmich mestách Slovenska desiatky podujatí pre viac ako 220 účastníkov, hlavne členov ukrajinských komunít. Účastníci a účastníčky v regiónoch tak mohli získať dôležité informácie a bezplatné poradenstvo o dočasnom útočisku, bezpečnej práci alebo sociálnom zabezpečení, ale aj o kultúrnych podujatiach či dni na podporu zdravia.

Téma dôstojných pracovných podmienok je vysoko aktuálna a stále naberá na dôležitosti. Rôzne riziká a nástrahy môžu vyústiť až do pracovného vykorisťovania alebo obchodovania s ľuďmi. Vypočujte si sériu podcastov Európskej migračnej siete (EMN) o tejto téme.

V priebehu júna 2023 IOM Slovensko a jej Migračné informačné centrum (MIC) na Slovensku zorganizovalo sériu podujatí, ktorých cieľom bolo osláviť rozmanitosť, podporiť kultúrnu výmenu a poskytnúť podporu členom komunity v integrácii.

„Celý život som žila a pracovala v malom meste na západe Ukrajiny,“ hovorí 51-ročná Nasťa. „Keď vlani vypukla vojna, začala som sa obávať o svoju bezpečnosť a rozhodla som sa odísť.“ Po rýchlom vyhľadávaní na internete narazila na online inzerát, ktorý ponúkal atraktívne práce v hotelovom priemysle na Slovensku.