fbpx

„Lekári mi povedali, že mi už nemôžu pomôcť a moje lôžko je potrebné pre pacienta, ktorý má ešte nádej na prežitie. Mne už nedávali žiadnu. Vraj mi ostávajú maximálne 2-3 mesiace,“ hovorí Svetlana (41) z Kramatorska v Doneckej oblasti na Ukrajine držiac na rukách malého syna Nazara (1). 

Je krátko po piatej popoludní a Tatiana pred chvíľou prišla z práce. Keď začína rozprávať svoj príbeh, sedí na gauči a ruky drží zopnuté v lone. Pri spomienkach na odchod z Ukrajiny si šúcha jednu ruku o druhú a pozerá sa von oknom.

Nedávno navštívila tranzitné centrum v Michalovciach štvorčlenná rodina z Libanonu. Boli to traja súrodenci – brat a dve sestry spolu so staršou matkou, ktorí osem rokov žili na Ukrajine.

Yuliia ajej jedenásťročná dcéra Eva žili vmalom mestečku neďaleko ukrajinského Dnepra aužívali si pokojný a pohodlný život. Keď sa vo februári 2022začala vojna, Yuliia najprv nechcela opustiť Ukrajinu.Dlho som váhala. Nevedela som si predstaviť, že by som opustila svoju rodinu asvoju vlasť. Mala som pocit, že by som ich zradila," hovorí.

Bachmut býval pokojným a pekným miestom vhodným na život, až kým ho vojna nezničila tak, ako zničila domy a životy jeho obyvateľov. Olena je jednou z nich.

Pred pár dňami sa uskutočnil veľmi zaujímavý rozhovor medzi Anastasiou a pracovníkmi prvého kontaktu IOM v Tranzitnom centre v Michalovciach.

Pred niekoľkými týždňami Olena (49), jej manžel (57) a dcéra Nasťa (19) navštívili košický HotSpot, aby získali informácie o živote na Slovensku. Keď sa rozprávali s pracovníkmi prvého kontaktu IOM, podelili sa o svoj príbeh a spomínali na dramatické udalosti z minulého roka, ktoré ich prinútili opustiť rodné mesto Mykolajiv.

Svetlana z Kremenčugu v Poltavskej oblasti prišla pred pár dňami do Tranzitného centra v Michalovciach na registráciu. Rozhodnutie presťahovať sa na Slovensko a prihlásiť sa tu na trvalý pobyt nebolo pre ňu jednoduché.

„So synom som otehotnela po bakalárskych štátniciach,“ začína Yulia svoje rozprávanie plynulou angličtinou. „Bábätko bolo pre mňa doslova darom.“

Každý deň prichádzajú na Slovensko ľudia z Ukrajiny, ktorí tu hľadajú bezpečné útočisko. Mnohí z nich sa obracajú na naše infopointy IOM na hraničných priechodoch a v asistenčných centrách, aby získali informácie, rady a pomoc. Prinášame vám ich príbehy, o ktoré sa podelili s členmi tímov IOM na hraniciach.