Úrad Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) zaradil týchto utečencov do programu humanitárneho transferu. V máji a júni 2016 ich Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) prepravila z utečeneckého tábora v Jemene na Slovensko, ktoré im poskytlo dočasné útočisko.

Skupinu tvoria utečenci somálskej národnosti, prevažne rodiny s malými deťmi, ktorí pre pretrvávajúci konflikt museli pred rokmi opustiť svoje domovy.

 IOM - Presídľovanie utečencov - Slovensko na svojom území dočasne prichýlilo ďalších 38 utečencov

Ilustračné foto – IOM Slovensko

Ubytovaní sú v Núdzovom tranzitnom centre (Emergency Transit Centre – ETC) v Humennom. Tu zotrvajú maximálne po dobu šiestich mesiacov, počas ktorých s pomocou IOM absolvujú bezpečnostné pohovory, zdravotné prehliadky, sériu očkovaní a kurzy kultúrnej orientácie. Po ukončení príprav ich IOM prepraví zo Slovenska do krajiny trvalého presídlenia, ktorá im poskytne nový domov.

Centrum, ktoré poskytuje dočasnú ochranu zraniteľným skupinám utečencom pod ochranou UNHCR, bolo otvorené v roku 2009 na základe trojstrannej dohody medzi vládou SR, UNHCR a  IOM. Od otvorenia do konca júna 2016 v ňom našlo dočasné útočisko 1 018 utečencov. IOM v spolupráci s partnermi prepravila zo Slovenska do krajín trvalého presídlenia už 902 utečencov, zvyšní sa na svoje presídlenie pripravujú. Väčšina presídlených utečencov našla trvalý domov v USA, ďalší v Kanade a Nórsku.

Aktivity IOM v projekte sú financované Vládou Spojených štátov amerických prostredníctvom programu USRAP – United States Refugee Admission Program, alebo podobnými programami iných presídľovacích krajín. Aktivity IOM v poskytovaní očkovaní sú financované Ministerstvom zahraničných vecí USA (Department of State) a Ministerstvom zdravotníctva USA (Department of Health and Human Services).

Viac informácií o humanitárnom transfere utečencov cez územie SR.

0
0
0
s2smodern