Výsledky sú za obdobie od 24. februára 2022 do 16. augusta 2023:
7 417 osôb, ktorým sme poskytli priamu pomoc
Od prvých dní vojny na Ukrajine pracovníci IOM osobne poskytovali okamžitú pomoc, odporúčania, informácie o dočasnom útočisku a o rôznych aspektoch života na Slovensku utečencom na hraničných priechodoch a v špecializovaných centrách.
20 792 ľudí, ktorým sme poskytli pomoc na diaľku
Migračné informačné centrum IOM (MIC) poskytovalo informácie a právne, sociálne a pracovné poradenstvo Ukrajincom a občanom krajín mimo EÚ prostredníctvom infolinky, e-mailu a ďalších kanálov.
774 737 návštevníkov webovej stránky
Ľudia vyhľadávali užitočné informácie o vstupe a pobyte na Slovensku, ktoré sú k dispozícii v ukrajinčine, slovenčine, angličtine a ruštine na webovej stránke MIC www.mic.iom.sk.
686 odborníkov vyškolených v oblasti boja proti obchodovaniu s ľuďmi
Odborníci zapojení do poskytovania služieb pre utečencov a občanov krajín mimo EÚ sa zúčastnili na 41 školeniach IOM o povedomí a prevencii boja proti obchodovaniu s ľuďmi.
IOM uskutočnila ďalších 59 školení, workshopov a informačných stretnutí pre 623 účastníkov o prevencii sexuálneho vykorisťovania a zneužívania, o ochrane pred rodovo podmieneným násilím, o tom ako pracovať s klientmi a o medzikultúrnej komunikácii. Okrem toho IOM zorganizovala ďalšie úvodné školenie pre implementačných partnerov a psychológov IOM o podpore duševného zdravia, psychologickej a sociálnej podpore.
737 príjemcov peňažnej pomoci
IOM poskytla peňažnú pomoc opatrovateľom dospelých občanov Ukrajiny so zdravotným znevýhodnením a dospelým občanom Ukrajiny so špecifickými potrebami a vážnym zdravotným stavom.
10 984 osobám poskytnutá psychologická podpora
IOM poskytla prvú psychologickú pomoc 942 dospelým a 181 deťom a ďalšie individuálne psychologické poradenstvo 1 133 dospelým a 219 deťom.
Vojnou zasiahnutí ľudia získali pomoc aj na skupinovom poradenstve. Túto formu podpory využilo 1 902 dospelých a detí, na sociálno-vzťahových aktivitách sa zúčastnilo 5 353 dospelých a detí a na psychoedukačných aktivitách 1 237 dospelých a detí. Ďalších 17 osôb získalo odporučenie na špecializované služby.
Okrem tejto podpory IOM zabezpečuje supervíziu pre odborníkov z iných inštitúcií a pomáhajúcich organizácií, ktoré poskytujú služby ľuďom z Ukrajiny.
Podpora sa realizuje aj vďaka spolupráci s organizáciou IPčko, ktorá ako implementačný partner IOM poskytuje svoje poradenstvo a pomoc ľuďom z Ukrajiny vo všetkých ôsmich krajoch Slovenska.
143 kurzov slovenského jazyka
Od vypuknutia vojny sa vyše 2 810 občanov Ukrajiny učilo slovenský jazyk v 63 kurzoch IOM v online forme a v 80 kurzoch prezenčnou formou v Centre pomoci na Bottovej ulici v Bratislave, v Humanitárnom centre v Gabčíkove, v Nitre, v Trenčíne, Prešove, Žiline, Trnave, Banskej Bystrici, Banskej Štiavnici, Piešťanoch a v Košiciach.
21 021 ton humanitárnej pomoci pre Ukrajinu
Na podporu pokračujúcich dodávok materiálnej pomoci na Ukrajinu prijalo centrum zásobovacieho reťazca IOM na Slovensku od začiatku vojny 1 247 kamiónov, čo predstavuje 26 187 ton materiálu.
Z týchto a už existujúcich zásob sa IOM podarilo na Ukrajinu odoslať 1 001 kamiónov humanitárnej pomoci, čo predstavuje objem 21 021 ton.
Na podporu prichádzajúcich ukrajinských utečencov a občanov z krajín mimo EÚ na Slovensko IOM poskytla na Slovensku nasledujúcu humanitárnu pomoc: 30 305 prikrývok, viac ako 14 684 hygienických súprav, viac ako 96 359 kusov oblečenia, viac ako 489 zdravotníckych potrieb ako sú defibrilátory, invalidné vozíky, pomôcky na chôdzu, resuscitačné figúry, barle, vybavenie priestoru pre dojčiace matky a matky s malými deťmi, 480 kuchynských súprav, 100 142 čistiacich a hygienických potrieb a viac ako 28 466 čistiacich, kuchynských potrieb, spotrebičov (vrátane ventilátorov, chladničiek, sušičiek bielizne, práčok a vysávačov), trvanlivých potravín a iných potrieb.
718 príjemcov ubytovania
IOM pomohla 599 osobám najmä v zraniteľnej situácii – osamelým matkám, starším ľuďom a osobám s chronickými ochoreniami – nájsť a zabezpečiť dočasné ubytovanie v zariadeniach Airbnb na Slovensku a ďalším 119 osobám v Programe podpory bývania v Košiciach.
10 143 rozhovorov
IOM uskutočnila zber údajov na kľúčových miestach prostredníctvom 3 872 osobných rozhovorov s ukrajinskými utečencami a občanmi krajín mimo EÚ o ich potrebách a zámeroch na hraničných priechodoch a kľúčových miestach v krajine.
IOM pokračuje v zhromažďovaní údajov s cieľom posúdiť potreby a zámery ľudí odchádzajúcich na Ukrajinu. K dnešnému dňu IOM vykonala 6 271 rozhovorov na kľúčových miestach.
Tím IOM pre zber dát prostredníctvom svojho oficiálneho mechanizmu Displacement Tracking Matrix (DTM) na Slovensku zhromažďuje údaje pre multisektorové hodnotenie potrieb a prieskumy zámerov v krajine. Foto © Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) 2022.
S cieľom lepšie pochopiť dynamiku mobility a rýchlo posúdiť okamžité potreby vojnou zasiahnutého obyvateľstva vrátane ukrajinských utečencov a občanov z krajín mimo EÚ prichádzajúcich z Ukrajiny, pokračuje tím IOM pre DTM na Slovensku s vedením osobných rozhovorov na hraničných priechodoch a na ďalších kľúčových miestach v krajine.
IOM pokračuje v zhromažďovaní údajov s cieľom posúdiť potreby a zámery ľudí odchádzajúcich na Ukrajinu.
Okrem toho IOM analyzuje aj situáciu vysídlených štátnych príslušníkov krajín mimo EÚ prichádzajúcich na Slovensko a odchádzajúcich zo Slovenska.
Prečítajte si správy zo Slovenska:
Dňa 14. apríla IOM Slovensko zverejnila prvú rýchlu sektorovú analýzu potrieb na základe 161 prieskumov zozbieraných v období od 9. do 30. marca 2022.
IOM Slovensko 3. mája zverejnila druhú rýchlu sektorovú analýzu potrieb, ktorá vychádza zo 481 prieskumov zozbieraných v období od 9. marca do 21. apríla 2022.
Dňa 27. mája IOM Slovensko zverejnila tretiu rýchlu sektorovú analýzu potrieb na základe 780 prieskumov zozbieraných od 9. marca do 22. mája 2022.
Dňa 18. júla IOM Slovensko zverejnila štvrtú rýchlu sektorovú analýzu potrieb na základe 1 027 prieskumov zozbieraných od 9. marca do 30. júna 2022.
Dňa 5. septembra IOM Slovensko zverejnila piatu rýchlu sektorovú analýzu potrieb založenú na 1 298 prieskumoch zozbieraných od 9. marca do 11. augusta 2022.
Dňa 25. novembra IOM Slovensko zverejnila šiestu rýchlu sektorovú analýzu potrieb na základe 1 817 prieskumov zozbieraných v období od 9. marca do 11. novembra 2022.
Dňa 17. augusta IOM Slovensko zverejnila prvú analýzu založenú na 185 prieskumoch zozbieraných v období od 19. apríla do 31. júla 2022 u štátnych príslušníkov Ukrajiny a štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí odchádzajú na Ukrajinu.
IOM Slovensko 18. októbra zverejnila druhú analýzu založenú na 324 prieskumoch zozbieraných od 19. apríla do 30. septembra 2022 so štátnymi príslušníkmi Ukrajiny a štátnymi príslušníkmi tretích krajín, ktorí odchádzajú na Ukrajinu.
Dňa 3. mája IOM Slovensko zverejnila prvú analýzu vysídlenia štátnych príslušníkov tretích krajín prichádzajúcich na Slovensko a odchádzajúcich zo Slovenska v období od 24. februára do 25. apríla 2022.
Dňa 30. júna IOM Slovensko zverejnila druhú analýzu vysídlenia štátnych príslušníkov tretích krajín prichádzajúcich na Slovensko a odchádzajúcich zo Slovenska v období od 24. februára do 23. júna 2022.
Pomoc IOM zraniteľným osobám z Ukrajiny s dočasným ubytovaním. Foto © Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) 2022.
IOM v partnerstve s Airbnb pomáha ľuďom utekajúcim pred vojnou na Ukrajine – štátnym príslušníkom Ukrajiny alebo štátnym príslušníkom krajín mimo EÚ, ktorí opúšťajú Ukrajinu v dôsledku súčasnej krízy – nájsť a zabezpečiť si dočasné ubytovanie v zariadeniach Airbnb na Slovensku alebo v programe podpory bývania v Košiciach.
Prioritu v tejto pomoci majú utečenci bez ubytovania alebo tí, ktorí čelia bezprostrednému riziku straty ubytovania, utečenci ubytovaní v preplnených táboroch, domácnosti s jedným rodičom/osamelou opatrovateľkou, utečenci starší ako 65 rokov, tehotné alebo dojčiace ženy, utečenci so zdravotným postihnutím alebo chronickým ochorením alebo iné skupiny migrantov a migrantiek v zraniteľnej situácii.
Ľudia v zraniteľnej situácii môžu využiť prvú psychologickú pomoc, individuálne psychologické poradenstvo alebo podporu na skupinových stretnutiach. Foto © Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) 2022.
Ako súčasť pomoci v núdzi IOM spolu s partnermi poskytuje ľuďom, ktorí utekajú pred vojnou a v súčasnosti žijú na Slovensku, pomoc a podporu v oblasti duševného zdravia:
- psychologickú prvú pomoc,
- individuálne psychologické poradenstvo,
- podporu na skupinových stretnutiach,
- sociálno-vzťahové aktivity,
- psychoedukačné stretnutia,
- odporúčania na špecializované služby.
Okrem tejto podpory IOM zabezpečuje supervíziu odborníkov z iných inštitúcií a pomáhajúcich organizácií, ktoré poskytujú služby ľuďom z Ukrajiny.
Táto podpora sa realizuje aj vďaka spolupráci s organizáciou IPčko ako implementačným partnerom IOM, ktorá poskytuje poradenstvo a pomoc ľuďom z Ukrajiny vo všetkých ôsmich krajoch Slovenska. Viac informácií o kontaktoch, kde môžete požiadať o pomoc – informácie v ukrajinskom and slovenskom jazyku.
IOM organizuje školenie na zvýšenie povedomia o obchodovaní s ľuďmi vo Vyšnom Nemeckom pre pracovníkov prvého kontaktu. Foto © Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) 2022.
IOM realizuje školenia o povedomí a prevencii boja proti obchodovaniu s ľuďmi a o ochrane pred sexuálnym vykorisťovaním a zneužívaním, ochrane pred rodovo podmieneným násilím, o tom, ako pracovať s klientmi a o medzikultúrnej komunikácii pre pracovníkov prvého kontaktu, odborníkov a odborníčky, zamestnancov a dobrovoľníkov pôsobiacich v pomoci ľuďom z Ukrajiny.
Okrem poradenstva a budovania kapacít IOM pomáha vysídleným mladým ľuďom z Ukrajiny zvládať rôzne situácie, ktoré zažívajú v každodennom živote. Od polovice mája v humanitárnom centre v Gabčíkove realizuje IOM komunitné workshopy, ktoré mládež nazvala náladové workshopy (Mood Workshops). Mladí ľudia sú ich spolutvorcami a môžu navrhovať témy workshopov, na ktorých základe potom budujú spoluprácu, rešpekt, toleranciu a tiež prekonávajú stereotypy.
Na zníženie rizika obchodovania s ľuďmi vyvinula IOM aj mobilnú aplikáciu SAFE Travel & Work Abroad, ktorá poskytuje kľúčové informácie o obchodovaní s ľuďmi, zásady bezpečného cestovania, rady pri hľadaní zamestnania v zahraničí a zoznam kontaktov, keď sa ocitnete v núdzi.
Veľkokapacitný sklad IOM v Košiciach, ktorý slúži na podporu dodávok humanitárnej pomoci IOM na Ukrajinu. Foto © Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) 2022.
IOM zabezpečuje, aby materiálna pomoc, ktorá je kľúčová na zabezpečenie života a základných životných potrieb, bola k dispozícii ľuďom najviac postihnutých krízou.
IOM prevádzkuje veľkokapacitné sklady v Košiciach (3 500 metrov štvorcových) a v Michalovciach (5 814 metrov štvorcových), z ktorých zabezpečuje dodávky cezhraničnej humanitárnej pomoci zraniteľným ľuďom na Ukrajine. Predzásobenie a prevoz humanitárneho materiálu cez hranice potvrdili úlohu kriticky dôležitej zásobovacej trasy zo Slovenska na Ukrajinu, ktorá zabezpečuje nepretržitý prístup k humanitárnej pomoci kľúčovej pre ľudské životy.
IOM svojou podporou tiež reaguje na životne dôležité potreby ukrajinských utečencov a štátnych príslušníkov z krajín mimo EÚ prichádzajúcich na Slovensko. V spolupráci s miestnymi orgánmi a organizáciami IOM poskytuje humanitárnu pomoc pre centrá pomoci, hotspoty, registračné centrá, ubytovacie strediská a iné zariadenia, ktoré pomáhajú ľuďom z Ukrajiny v núdzi.
IOM bude naďalej rozširovať svoju priamu pomoc podľa vývoja potrieb ľudí z Ukrajiny.
Pozrite si video: Supply Chain Hubs in Slovakia and Aid Delivery
Pomoc na diaľku ukrajinským utečencom a ľuďom z krajín mimo Európskej únie. Foto © Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) 2022.
IOM poskytuje právne, sociálne a pracovné poradenstvo a sprostredkúva služby prostredníctvom svojho Migračného informačného centra (MIC). Pomoc, ktorá je dostupná na telefonickej linke pomoci a emaile, sa zameriava na podporu ľudí z Ukrajiny a štátnych príslušníkov krajín mimo Európskej únie.
IOM tiež spravuje webovú stránku MIC pre ľudí prichádzajúcich z Ukrajiny na Slovensko, kde sú uvedené relevantné legislatívne, administratívne a ďalšie praktické informácie a kontakty.
Táto online podpora je k dispozícii v ukrajinskom / slovenskom / anglickom / ruskom jazyku.
INFORMÁCIE A POMOC PRE OSOBY PRICHÁDZAJÚCE NA SLOVENSKO Z UKRAJINYMedzinárodná organizácia pre migráciu – Migračné informačné centrum (MIC): Infolinka: 0850 211 478 (len zo Slovenska) Zo zahraničia: +421 2 5263 0023, +421 55 625 8662 Telegram/Signal: +421 908 767 853 (len hlasové hovory) E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. Webová stránka: www.mic.iom.sk. |
IOM poskytuje pomoc na hranici vo Vyšnom Nemeckom. Foto © Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) 2022.
IOM je v prítomná a poskytuje okamžitú pomoc na týchto miestach:
- Hraničný prechod vo Vyšnom Nemeckom
- Hraničný prechod v Ubli
- Tranzitné centrum v Michalovciach
- Hotspot v Košiciach
- Humanitárne centrum v Gabčíkove
IOM tiež na miestach svojich infopointov a v koordinácii s partnermi:
- zdieľa informácie o službách a systémoch sociálnej ochrany,
- poskytuje právne poradenstvo a informácie o tom, ako sa zaregistrovať a získať dočasné útočisko.
IOM tiež zvyšuje povedomie o rizikách obchodovania s ľuďmi a distribuuje informačné letáky (v angličtine, ukrajinčine, ruštine a rómčine) s relevantnými preventívnymi informáciami a kontaktnými údajmi na mimovládne organizácie, ktoré poskytujú špecializovanú pomoc na Slovensku a v iných európskych krajinách.
Pozrite si video: #Ukrainecrisis / IOM support at the Vyšné Nemecké border crossing
Od vypuknutia vojny na Ukrajine 24. februára 2022 sme zaznamenali rastúci počet ukrajinských utečencov a štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí vstupujú na Slovensko a do susedných krajín v dôsledku ruskej invázie na Ukrajine.
K 21. januáru 2023 slovenské štátne orgány zaznamenali 1 230 709 príchodov z Ukrajiny, z toho 1 133 580 ukrajinských utečencov a 60 219 štátnych príslušníkov krajín mimo EÚ a občanov EÚ.
IOM od prvých dní poskytovala podporu a okamžitú pomoc vojnou postihnutým ľuďom, ktorí utiekli z Ukrajiny na Slovensko.
IOM Slovensko sa doteraz sústredila najmä na zabezpečenie prístupu k bezpečným, dôstojným a udržateľným životným podmienkam ľudí na úteku prostredníctvom týchto foriem pomoci:
Priama pomoc
Priama osobná pomoc utečencom na hraniciach a v asistenčných centrách.
Pomoc na diaľku
Právne, sociálne a pracovné poradenstvo a pomoc ukrajinským utečencom a štátnym príslušníkom tretích krajín prostredníctvom infolinky, e-mailu a webovej stránky Migračného informačného centra.
Humanitárna pomoc
Poskytovanie urgentnej humanitárnej pomoci ľuďom na Ukrajine a ľuďom odchádzajúcim z Ukrajiny.
Ochrana
Budovanie kapacít pracovníkov prvého kontaktu, zdravotníckeho personálu i dobrovoľníkov v oblasti prevencie obchodovania s ľuďmi, sexuálneho vykorisťovania, rodovo podmieneného násilia a v ďalších témach.
Psychologická a sociálna pomoc
Poskytovanie pomoci v oblasti duševného zdravia, psychologickej a sociálnej podpory ľuďom, ktorí utiekli pred vojnou a v súčasnosti žijú na Slovensku.
Dočasné ubytovanie
Pomoc ľuďom utekajúcim pred vojnou na Ukrajine s dočasným ubytovaním v partnerstve s Airbnb.
Zber dát
Zhromažďovanie údajov o vysídlení, potrebách a zámeroch ľudí s cieľom lepšie pochopiť dynamiku mobility v regióne a posilniť pomoc v kríze.
Naše výsledky
Pozrite si video: IOM Slovakia’s Response to the #Ukrainecrisis
***
Globálne a regionálne zdroje IOM:
IOM Appeals for USD 514 Million to Support Ukraine Response
IOM Regional Ukraine Response – Situation Reports
Ukraine: Latest Displacement Tracking Matrix Reports
Ukraine: Migration Data Portal
***
Prečítajte si správy zo Slovenska:
Pomoc IOM Slovensko Ukrajine – Infosheet #28 / 16. august 2023 (slovensky)
Ukraine: IOM Slovakia Response / #28 / 16 August 2023 (anglicky)
Pomoc IOM Slovensko Ukrajine – Infosheet #27 / 14. júl 2023 (slovensky)
Ukraine: IOM Slovakia Response / #27 / 14 July 2023 (anglicky)
Pomoc IOM Slovensko Ukrajine – Infosheet #26 / 14. jún 2023 (slovensky)
Ukraine: IOM Slovakia Response / #26 / 14 June 2023 (anglicky)
Pomoc IOM Slovensko Ukrajine – Infosheet #25 / 14. máj 2023 (slovensky)
Ukraine: IOM Slovakia Response / #25 / 14 May 2023 (anglicky)
Pomoc IOM Slovensko Ukrajine – Infosheet #24 / 14. apríl 2023 (slovensky)
Ukraine: IOM Slovakia Response / #24 / 14 April 2023 (anglicky)
Pomoc IOM Slovensko Ukrajine – Infosheet #23 / 15. marec 2023 (slovensky)
Ukraine: IOM Slovakia Response / #23 / 15 March 2023 (anglicky)
Pomoc IOM Slovensko Ukrajine – Infosheet #22 / 22. február 2023 (slovensky)
Ukraine: IOM Slovakia Response / #22 / 22 February 2023 (anglicky)
Ukraine: IOM Slovakia Response / #21 / 7 February 2023 (anglicky)
Ukraine: IOM Slovakia Response / #20 / 24 January 2023 (anglicky)
Ukraine: IOM Slovakia Response / #19 / 10 January 2023 (anglicky)
Ukraine: IOM Slovakia Response / #18 / 20 December 2022 (anglicky)
Ukraine: IOM Slovakia Response / #17 / 6 December 2022 (anglicky)
Ukraine: IOM Slovakia Response / #16 / 22 November 2022 (anglicky)
Ukraine: IOM Slovakia Response / #15 / 1 November 2022 (anglicky)
Ukraine: IOM Slovakia Response / #14 / 18 October 2022 (anglicky)
Ukraine: IOM Slovakia Response / #13 / 4 October 2022 (anglicky)
Ukraine: IOM Slovakia Response / #12 / 20 September 2022 (anglicky)
Ukraine: IOM Slovakia Response / #11 / 6 September 2022 (anglicky)
Ukraine: IOM Slovakia Response / #10 / 16 August 2022 (anglicky)
Ukraine: IOM Slovakia Response / #9 / 2 August 2022 (anglicky)
Ukraine: IOM Slovakia Response / #8 / 19 July 2022 (anglicky)
Ukraine: IOM Slovakia Response / #7 / 12 July 2022 (anglicky)
Ukraine: IOM Slovakia Response / #6 / 28 June 2022 (anglicky)
Ukraine: IOM Slovakia Response / #5 / 14 June 2022 (anglicky)
Ukraine: IOM Slovakia Response / #4 / 31 May 2022 (anglicky)
Ukraine: IOM Slovakia Response / #3 / 17 May 2022 (anglicky)
Ukraine: IOM Slovakia Response / #2 / 3 May 2022 (anglicky)
Ukraine: IOM Slovakia Response / #1 / 19 April 2022 (anglicky)
***
Pomoc IOM Slovensko finančné podporili:
Úrad pre obyvateľstvo, utečencov a migráciu Ministerstva zahraničných vecí Spojených štátov (U.S. Department of State Bureau of Population, Refugees, and Migration), Airbnb, Rozvojová banka Rady Európy (Council of Europe Development Bank), Francúzsko, Spolkové ministerstvo zahraničných vecí Nemecka (German Federal Foreign Office), vláda Japonska (Government of Japan), vláda Kórejskej republiky (Government of the Republic of Korea), Ministerstvo zahraničných vecí Nórskeho kráľovstva (Norwegian Ministry of Foreign Affairs), vláda Švédskeho kráľovstva (the Government of the Kingdom of Sweden), Švajčiarsko-európsky fond rýchlej reakcie (Swiss-Europe Rapid Response Fund) a vláda Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska (Government of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland). .
U.S. Department of State Bureau of Population, Refugees, and Migration
Migračné informačné centrum IOM na podporu integrácie cudzincov na Slovensku (Fáza X, individuálny projekt). Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou z Fondu pre azyl, migráciu a integráciu. Fondy pre oblasť vnútorných záležitostí.