Od januára do apríla 2016 prepravila Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) na Slovensko ďalších 110 utečencov prevažne somálskej a sudánskej národnosti. Ide o zraniteľné rodiny s deťmi a jednotlivcov z utečeneckých táborov z Eritrey a Libanonu, ktorí museli opustiť svoje krajiny pre pretrvávajúce konflikty a ich návrat domov nie je možný. Úrad Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) ich zaradil do programu humanitárneho transferu utečencov pod ochranou UNHCR a v rámci neho budú utečenci presídlení cez územie Slovenskej krajiny do tretej krajiny, ktorá im poskytne nový domov.

IOM prepravila v januári až apríli 2016 ďalších 110 utečencov na Slovensko, ktoré im poskytlo dočasné útočisko

Ilustračné foto – IOM Slovensko

Slovenská republika poskytla utečencom dočasné útočisko na základe trojstrannej dohody medzi vládou SR, UNHCR a IOM. Počas ich dočasného pobytu na Slovensku sú utečenci ubytovaní v Núdzovom tranzitnom centre (Emergency Transit Centre – ETC) v Humennom. Strávia tu maximálne šesť mesiacov, počas ktorých sa budú s pomocou IOM pripravovať na život v novej krajine: absolvujú bezpečnostné pohovory, zdravotné prehliadky, sériu očkovaní, kurzy kultúrnej orientácie a po ukončení príprav ich IOM prepraví zo Slovenska do krajiny trvalého presídlenia.

ETC v Humennom bolo otvorené v roku 2009 a do konca apríla 2016 v ňom Slovenská republika poskytla dočasné útočisko 980 utečencom, ktorí boli 10 rôznych národností.

IOM v spolupráci s partnermi prepravila zo Slovenska do krajín trvalého presídlenia už 851 utečencov, zvyšní sa na svoje presídlenie pripravujú. Väčšina presídlených utečencov našla trvalý domov v USA, ďalší v Kanade a Nórsku.

Aktivity IOM v projekte sú financované Vládou Spojených štátov amerických prostredníctvom programu USRAP – United States Refugee Admission Program, alebo podobnými programami iných presídľovacích krajín. Aktivity IOM v poskytovaní očkovaní sú financované Ministerstvom zahraničných vecí USA (Department of State) a Ministerstvom zdravotníctva USA (Department of Health and Human Services).

0
0
0
s2smodern