V posledných troch mesiacoch roku 2013 pripravili kultúrni mediátori – zástupcovia združení a komunít migrantov na Slovensku v spolupráci a s podporou Migračného informačného centra IOM (MIC) v Bratislave a Košiciach niekoľko podujatí, aby predstavili verejnosti rôzne krajiny, kultúry a zvyky a aby podporili komunitný život migrantov.

foto-multifareb-vianoce-2013

V priestoroch Connect v Bratislave pripravili kultúrni mediátori Multifarebné Vianoce. Večerný Connect žil 14. decembra  vianočnými zvykmi rôznych kultúr a speváckymi, hudobnými a tanečnými vystúpeniami, ochutnávkou jedál a tombolou s cenami venovanými kultúrnymi mediátormi z afganskej, ukrajinskej, latinskoamerickej, čínskej a africkej komunity.

foto-farby-vianoc-ke-2013

Kultúrne podujatie Farby Vianoc v košickom Beach Clube spríjemnilo predvianočnú atmosféru migrantom a obyvateľom Košíc a okolia. Vyše sto účastníkov mohlo ochutnať, vidieť a spoznať  vianočné zvyky a tradície, ktoré sa udržiavajú na Slovensku, Ukrajine, Rusku, USA a Peru. Najmenších potešil príchod Mikuláša s vrecom plným darčekov.

foto-mikulas-pre-vsetkych-2013

Noví študenti z krajín Afriky a ďalší záujemcovia sa mohli viac dozvedieť na podujatí Integrácia, ktoré pre nich pripravila africká komunita a spoločne potom pre deti zorganizovali podujatie Multifarebný Mikuláš.

Kubánska komunita pozvala všetkých Kubáncov a priateľov Kuby na každoročné stretnutie s aktuálnymi informáciami o Kube. Zástupkyňa ukrajinskej komunity zorganizovala pilotné stretnutie ukrajinských doktorov žijúcich na Slovensku, aby získali potrebné informácie, poradenstvo a kontakty.

foto-jesenny-jarmok-2013

Ruská, ukrajinská a bieloruská komunita spolu s verejnosťou oslávili v novembri sviatok jesene na podujatí Jesenný jarmok.

foto-dni-iberoamer-film-2013

Latinskoamerická komunita uskutočnila v novembri v Bratislave 10. ročník populárneho festivalu Dni iberoamerického filmu. Počas troch festivalových dní ste mohli vidieť napríklad filmy súčasnej brazílskej, kubánskej a kolumbijskej kinematografie, pozrieť si výstavu fotografií alebo vystúpenie hudobníkov Mariachis. Súčasťou festivalu bol aj spoločný večer s informáciami o činnosti MIC, na ktorom sa zúčastnilo vyše 100 ľudí.

logo solidarita sk

Migračné informačné centrum IOM na podporu integrácie cudzincov na Slovensku (Fáza VI) – Individuálny projekt. Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou z Európskeho fondu pre integráciu štátnych príslušníkov tretích krajín. Solidarita pri riadení migračných tokov.

0
0
0
s2smodern