fbpx

Pán Lagarde odcestoval z Filipín na Slovensko, aby zarobil peniaze na živobytie svojej rodiny. Počas vyše šiestich rokov vystriedal viacero zamestnaní – pracoval ako čašník, vodič alebo skladník. Po komplikáciách so zamestnávateľom sa dostal do situácie, keď ostal bez mzdy a bez povolenia na pobyt na Slovensku. Vtedy sa rozhodol pre návrat domov a obrátil sa o pomoc na IOM.

IOM ho zaregistrovala do programu asistovaných dobrovoľných návratov, pripravila plán návratu a do dvoch týždňov od registrácie uskutočnila aj jeho návrat na Filipíny. Pán Lagarde sa po šiestich rokoch okrem svojej rodiny a priateľov stretol prvýkrát aj so synom, ktorý sa narodil až po jeho odchode z domova.

Pán Lagarde vypracoval spolu s pracovníkom IOM reintegračný plán – pomoc, ktorú mohol získať od IOM po návrate domov, kde ho čakala rodina s dvoma deťmi, nedostavaný rodinný dom bez strechy a okien a otec so zlým zdravotným stavom, o ktorého sa potreboval postarať.

Pán Lagarde si založil živnostenskú činnosť v oblasti prepravy. Rozhodol sa pre nákup trojkolky – obľúbeného dopravnému prostriedku na Filipínach a ďalších ázijských krajinách – s ktorou bude poskytovať taxi služby. Okrem trojkolky mu IOM zabezpečila aj licenciu na prepravu osôb a náhradné diely pre prípadné opravy v budúcnosti.

IOM - AVRR - Dobrovoľný návrat na Filipíny s pomocou IOM - Môžem zabezpečiť svoju rodinu

Vďaka reintegračnej pomoci IOM získal pán Lagarde dlhodobý príjem financií pre rodinu, štúdium svojich detí a dostavbu rodinného domu.

Viac informácií, ako IOM pomáha migrantom pri návrate a po návrate zo Slovenska domov: www.avr.iom.sk.

(Mená osôb boli zverejnené s ich súhlasom. / Mená osôb boli pre ich ochranu pozmenené.)

logo isf amif fareb sk

Dobrovoľný návrat a reintegrácia v krajine pôvodu (individuálny projekt). Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou z Fondu pre azyl, migráciu a integráciu. Fondy pre oblasť vnútorných záležitostí.