fbpx

Obyvatelia Prešova, Žiliny, Banskej Bystrice a Košíc mohli v apríli a máji 2015 zažiť jeden výnimočný deň. V každej z týchto metropol sa stretli ľudia z rôznych krajín a vystúpili na multikultúrnych podujatiach pod názvom Aj my sme tu doma, ktoré zorganizovalo Migračné informačné centrum IOM (MIC). Pre domácich to bola príležitosť stretnúť zaujímavých ľudí, spoznať skúsenosti migrantov, pre ktorých sa Slovensko stalo druhým domovom, a dozvedieť sa viac o rôznych kultúrach, zvyklostiach a jedlách z ich krajín. A podujatia boli skutočne multiCOOLtúrne!

V Prešove a Žiline program otvorila verejná diskusia s predstaviteľmi migrantov o tom, či je Slovensko pre nich domovom. Počas večera sa mohli návštevníci cez výstavu fotografií  a cestovateľského rozprávania vybrať na exkurzie do vzdialených krajín a neznámych kultúr. Ochutnávkou jedla sa predstavili indická a vietnamská komunita. Záver oboch večerov patril členom temperamentnej kubánskej skupiny Team Cuba, ktorí roztancovali všetkých prítomných.

Poster multikultúrne podujatie IOM Aj my sme tu doma, Prešov 2015     Poster multikultúrne podujatie IOM Aj my sme tu doma, Žilina 2015

Pozrite si fotografie z multiCOOltúrnych podujatí v Prešove a Žiline.

Významnému Dňu Afriky boli venované ďalšie dve podujatia v Banskej Bystrici a v Košiciach, ktoré MIC uskutočnilo v spolupráci s PDCS a Platformou pre MVRO. Program oboch podujatí ponúkol detskému publiku workshopy, na ktorých si mohli vyrobiť africké ozdoby. Dospelí diskutovali o kultúrnej citlivosti očami Afričanov a Slovákov, zapojili sa do tanečných workshopov dancehallu a dynamických západoafrických tancov a energiu si doplnili pri ochutnávke tradičných jedál z Beninu a Konga.

Pozrite si fotografie z multiCOOLtúrneho podujatia v Banskej Bystrici.

Pozrite si fotografie z multiCOOLtúrneho podujatia v Košiciach.

logo solidarita sk

Migračné informačné centrum IOM na podporu integrácie cudzincov na Slovensku (Fáza VII) – individuálny projekt. Projekt bol spolufinancovaný Európskou úniou z Európskeho fondu pre integráciu štátnych príslušníkov tretích krajín. Solidarita pri riadení migračných tokov.