Vo februári 2015 IOM prepravila na Slovensko 15 nových utečencov, ktorí sú dočasne ubytovaní v Núdzovom tranzitnom centre (Emergency Transit Centre – ETC) v Humennom. Rodiny s deťmi z Etiópie a Somálska museli svoje domovy opustiť pre hrozbu prenasledovania a strachu o vlastný život. Na dlhý čas uviazli v utečeneckých táboroch bez nádeje na návrat domov a jedinou šancou na život v bezpečných podmienkach je ich presídlenie do inej krajiny, ktorá ich prijme a poskytne im nový domov.

res-som-etiop-feb-2015

Ilustračné foto – IOM Slovensko

V ETC utečenci zotrvajú po dobu maximálne šiestich mesiacov. Tu s pomocou IOM absolvujú bezpečnostné pohovory, zdravotné prehliadky a kurzy kultúrnej orientácie, aby sa pripravili na život v novom domove. Po úspešnom ukončení príprav ich IOM prepraví zo Slovenska do krajiny trvalého presídlenia.

Počet utečencov dočasne prepravených na Slovensko sa tak od otvorenia ETC v Humennom do februára 2015 zvýšil na 787. Centrum bolo otvorené v auguste 2009 a poskytuje dočasné útočisko utečencom pod ochranou Úradom vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) na základe trojstrannej dohody medzi vládou Slovenskej republiky, UNHCR a IOM.

Aktivity IOM v projekte Humanitárny transfer utečencov sú financované Vládou Spojených štátov amerických prostredníctvom programu USRAP – United States Refugee Admissions Program, alebo podobnými programami iných presídľovacích krajín.

0
0
0
s2smodern