fbpx

Zástupcovia komunít migrantov na Slovensku v spolupráci s Migračným informačným centrom IOM (MIC) pripravili v prvých troch mesiacoch roku 2014 niekoľko podujatí, ktorými podporili komunitný život migrantov, informovanosť o rôznych kultúrach a vzájomné spoznávanie majority a migrantov na Slovensku.

Goodbye Winter, Hello Spring

Indická, peruánska a ruská komunita v Košiciach pripravili stretnutie, na ktorom predstavili rôzne slávnosti obdobia príchodu jari – slovenské Fašiangy, ruskú Maslenicu, indický Holi Festival či peruánsky karneval. Návštevníci spoznali zvyky a tradície, ktoré sa spájajú s týmito rôznorodými oslavami, ochutnali tradičné jedlá rôznych kultúr a zabavili sa v rytmoch latinsko-americkej hudby.

Babinec

Islamská nadácia zorganizovala svoj tradične populárny Babinec, určený ženám zo všetkých kontinentov. Bohatý trojdňový program bol plný farieb, workshopov, vzdelávania, emócií a vône marockého čaju. Súčasťou Babinca bolo aj divadelné predstavenie Natreté strachom, po ktorom nasledovala beseda s hercami.

Čínsky Nový rok

Spolok slovensko-čínskeho priateľstva ponúkol čínskej komunite na Slovensku a jej slovenským aj medzinárodným priateľom spoločnú oslavu príchodu Roku koňa podľa čínskych tradícií. Súčasťou osláv bol Sviatok lampiónov, na ktorý prišlo viac ako 100 ľudí.

foto-cinsky-novy-rok

Ekvádorský filmový festival

Neveľká ekvádorská komunita uskutočnila v Nitre a v Bratislave prvý ročník filmového festivalu. Počas štyroch  týždňov bolo premietnutých šesť  filmov ekvádorskej produkcie, ktoré cez pôsobivé príbehy sprostredkovali pohľad na identitu krajiny.

foto-ekvador-film-2014

Frankofónia v Afrike

Milovníci francúzskeho jazyka mali v marci jedinečnú príležitosť zúčastniť sa na informačnom stretnutí Frankofónia v Afrike, ktoré sa konalo v rámci Medzinárodného dňa frankofónie. Migranti zo štyroch krajín frankofónnej Afriky rozprávali a diskutovali o tom, ako francúzština ovplyvnila kultúru, históriu či vzťah ich krajiny k aktuálnej migrácii.

foto-frankof-afrika-2014

Perzský svet oslávil svoj Nový rok – Nawroz 1393

Na Slovensku sa k členom afganskej a iránskej komunity pripojili aj oslavujúci z krajín Strednej Ázie či zahraniční a slovenskí priatelia. Príchod Nového roka oslávili spevom a tancom. Pripravený bol aj Haft – tradičný stôl so symbolmi Nawrozu a prichádzajúcej jari.

foto-nawroz-1393