Ľudia, ktorí odišli z Ukrajiny po 24. februári 2022, sa často v novej krajine ocitajú v inom sociokultúrnom kontexte. Pochopenie miestnej kultúry a spoločnosti, v ktorej teraz žijú, im môže pomôcť lepšie sa prispôsobiť novému prostrediu.
Pre starších ľudí je kľúčové, aby si dokázali nájsť informácie a vyhľadať služby, ktoré potrebujú. Sociálni konzultanti IOM ich prevedú rôznymi životnými situáciáciami, s ktorými sa na Slovensku môžu stretnúť. Foto © Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) 2023.
Na Slovensku majú ľudia z Ukrajiny možnosť zoznámiť sa s miestnymi zvyklosťami a hodnotami prostredníctvom programov sociokultúrnej orientácie. Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) so sídlom v Humanitárnom centre v Gabčíkove pravidelne organizuje workshopy, na ktorých im poskytuje základné informácie o Slovensku a regióne, v ktorom sa nachádzajú, o sociálnom a zdravotnom systéme, o možnostiach verejnej dopravy, o kultúrnych podujatiach a o rôznych aspektoch života na Slovensku.
Na workshopoch s názvom „Život na Slovensku a ako sa orientovať v rôznych životných situáciách“ sprevádzajú sociálni poradcovia IOM ľudí z Ukrajiny rôznymi situáciami, s ktorými sa môžu stretnúť.
Olena, šesťdesiatsedemročná dôchodkyňa, ktorá žije sama v Humanitárnom centre, sa na poslednom workshope napríklad naučila, ako používať aplikáciu na nákup cestovných lístkov a ako si vyhľadať lekára, ktorého potrebuje navštíviť. Ira, ktorá tiež žije v Gabčíkove s dcérou a vnučkou, zase ocenila informácie o slovenskej kultúre: "Bolo to veľmi zaujímavé, veľa som sa dozvedela o Slovákoch a ich mentalite. Som rada, že som prišla na workshop."
Ak ľudia lepšie spoznajú prostredie hostiteľskej krajiny, dokážu lepšie reagovať na meniacu sa situáciu, vedia sa rýchlejšie prispôsobiť a postupne aj začleniť do miestnej komunity. Aktivity zamerané na sociokultúrnu orientáciu zároveň posilňujú ich schopnosti zvládať rôzne výzvy a konať samostatnejšie v súlade s miestnym sociokultúrnym kontextom.
Hoci programy sociokultúrnej orientácie majú zásadný význam v rámci pomoci utečencom prispôsobiť sa novému prostrediu, je tiež dôležité uvedomiť si kultúrnu rozmanitosť a bohatstvo, ktoré ľudia z Ukrajiny do svojich nových komunít prinášajú.
Ľudia sa schádzajú v kine, aby si pozreli ukrajinský film Pamfir. Podobné kultúrne podujatia pomáhajú utečencom vytvárajú aj priestor na to, aby sa ľudia z rôznych kultúr lepšie spoznali. Foto © Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) 2023.
Podujatia prezentujúce kultúru a tradície utečencov, ako napríklad premietanie ukrajinského filmu „Pamfir“, ktoré sa konalo v apríli 2023 v Martine, sú vynikajúcou príležitosťou ako predstaviť miestnej komunite odlišné kultúrne zázemie a zároveň umožňujú ľuďom lepšie sa navzájom spoznať. Hneď po premietaní zorganizovali pracovníci IOM diskusiu o témach z filmu, napríklad o rodinných vzťahoch, vzťahoch medzi otcom a synom, o migrácii a kultúrnych rozdieloch a o tom, čo majú susedné krajiny spoločné.
"Tým, že na kultúrnom podujatí zorganizujeme diskusiu o rôznych témach, sa ľudia a komunity môžu navzájom lepšie spoznať. Takto jednoducho vzniká priestor pre kultúrnu rozmanitosť a vzájomné porozumenie,“ povedal koordinátor IOM pre komunity Tomáš Gulán, ktorý toto podujatie organizoval.
Informačné workshopy, diskusie a kultúrne podujatia môžu zohrávať dôležitú úlohu pri pomoci utečencom prispôsobiť sa novému prostrediu a zároveň vytvárajú priestor na prienik rozmanitých kultúr a tradícií.
Prečítajte si viac o tom, ako pomáhame ľuďom z Ukrajiny:
Nájsť si prácu a nový domov chce čas. Ľudia z Ukrajiny ho získajú vďaka Programu podpory bývania IOM
MIC IOM: Giving migrants an opportunity to succeed in the Slovak labour market
S podporou:
Ministerstvo zahraničných vecí Nórskeho kráľovstva (Norwegian Ministry of Foreign Affairs)
Migračné informačné centrum na podporu integrácie migrantov na Slovensku (fáza X, individuálny projekt). Tento projekt je spolufinancovaný Európskou úniou z Azylového, migračného a integračného fondu (AMIF). Fondy pre vnútorné záležitosti.