Tridsaťdva slovenských rodín a rodín cudzincov sa 18. novembra 2012 stretlo pri spoločných nedeľných obedoch. Stretnutia rodín organizovala IOM Medzinárodná organizácia pre migráciu v rámci projektu Next Door Family (Rodina odvedľa), ktorého cieľom je spájať slovenské rodiny a rodiny cudzincov, majoritu a menšiny žijúce na Slovensku.

Na spoločných obedoch sa zúčastnili rodiny cudzincov z  Mexika, Pakistanu, Kolumbie, Bangladéša,  Turecka, Afganistanu, Ruska, Egypta, USA, Ukrajiny, Bosny a Hercegoviny, celkovo z 11 krajín, ktoré sa stretli so slovenskými rodinami v Bratislave, Limbachu, Ivanke pri Dunaji, Trnave, Malých Ripňanoch (pri Piešťanoch), v Príbovciach (pri Martine), v Košiciach, Prešove a Bardejove. Ďalšie stretnutie rodín sa na poslednú chvíľu nemohlo uskutočniť, obe rodiny však prejavili záujem stretnúť sa v blízkom čase.

Na každom stretnutí sa zúčastnila jedna slovenská rodina a jedna rodina cudzincov, pričom jedna rodina stretnutie hostila a pripravila nedeľný obed a druhá rodina prišla na návštevu. Pre rodiny to bola príležitosť stretnúť zaujímavých ľudí, spoznať ich osudy ako i spoznať sa navzájom, dozvedieť sa viac o kultúre, zvyklostiach a jedle toho druhého národa, či možnosť nájsť si nových priateľov vo svojom blízkom okolí.

Všetky stretnutia sa začali o 13.00 hod., posledné stretnutie sa končilo o 19.30 hod. Viaceré z rodín si vymenili kontakty a prejavili záujem stretávať sa i naďalej, niekoľko z nich si už dohodlo aj ďalšie stretnutie. Stretnutia rodín umožňujú cudzincom získať osobnú skúsenosť so Slovákmi a naopak, Slovákov s cudzincami. Osobný kontakt, komunikácia a možnosť spoznať sa odstraňujú bariéry a vzájomnú izoláciu a podporujú vzťahy medzi domácimi rodinami a rodinami cudzincov. Je to možnosť, ako žiť spolu a nie vedľa seba.

V ten istý deň sa takéto stretnutia rodín okrem Slovenska uskutočnili zároveň aj v Belgicku (13 stretnutí), Českej republike (54 stretnutí), Maďarsku (16 stretnutí), na Malte (20 stretnutí), v Portugalsku (75 stretnutí), Španielsku (vyše 60 stretnutí) a Taliansku (25 stretnutí). Na rôznych miestach Európy sa tak uskutočnilo 280 stretnutí domácich rodín a rodín cudzincov a stretlo sa vyše 2 000 ľudí.

V každej krajine zapojenej do projektu bolo filmované jedno vybrané stretnutie rodín. Zo stretnutí vznikne spoločný film Next Door Family, ktorý predstaví súžitie majoritných spoločností a cudzincov v Európe. Ďalej bude využívaný napríklad pri multikultúrnej výchove na školách, vzdelávaní v interkultúrnych zručnostiach, na stretnutiach či filmových festivaloch.

Fotografie zo stretnutí rodín na Slovensku, 18. 11. 2012

http://www.nextdoorfamily.eu/sl/index.php/sk/fotogaleria/category/3-family-meetings-sr-2012

O projekte Next Door Family

Model stretnutí rodín už od roku 2004 úspešne realizuje organizácia Slovo 21 v Českej republike - pozrite si jej film Rodina odvedle, ktorý predstavuje stretnutia českých rodín a rodín cudzincov žijúcich v ČR: http://youtu.be/IafK_HB-CJA. Tento rok sa stretnutia rodín organizovali na medzinárodnej úrovni, celkovo v ôsmich krajinách: v Belgicku, Českej republike, Maďarsku, na Malte, v Portugalsku, na Slovensku, v Španielsku a Taliansku.

Viac informácií nájdete na webovej stránke projektu www.nextdoorfamily.eu.

Koordinátorom projektu na medzinárodnej úrovni je Občanské sdružení Slovo 21 (ČR). Realizátorom projektu a stretnutí rodín na Slovensku je IOM Medzinárodná organizácia pre migráciu.

logo slovo21                              logo iom-oim blue

Projekt Next Door Family EU – Inclusive Neigbourhoods je spolufinancovaný z Európskeho fondu pre integráciu štátnych príslušníkov tretích krajín a Veľvyslanectvom USA v Bratislave.

logo eu                            logo us-emb

Mediálnymi partnermi stretnutí rodín sú: Rozhlas a televízia Slovenska a denník SME.

logo rtvs                logo sme

 

Propagácia stretnutí rodín v SR, 18. 11. 2012


Spot v Slovenskom rozhlase, 1. - 14. 10. 2012

Zapojte sa v roku 2012 do akcie Rodina odvedľa a zažite neopakovateľný nedeľný obed!

Článok v denníku SME, 4. 10. 2012

Slováci budú hodovať s cudzincami. Zapojte sa

Článok v The Slovak Spectator, 29. 10. 2012

Extraordinary Sunday Lunch

Plagát

plagat-stretn-rodin-v-SR-18112012

0
0
0
s2smodern