Do roku 2050 môže byť vyše 140 miliónov ľudí nútených opustiť svoje domovy pre neúrodu, nedostatok vody, záplavy či stúpanie hladiny morí spôsobené klimatickými zmenami. O migrácii vyvolanej klimatickými zmenami diskutovali experti zo Svetovej banky, Akadémie vied ČR a IOM.
Diskusný večer Migrácia v dôsledku klimatických zmien sa začal vo štvrtok 23. augusta v Kine Lumière v Bratislave premietnutím dokumentárneho filmu Anoteho archa o zničujúcich dôsledkoch klimatických zmien pre ostrovný štát Kiribati v Tichomorí a jeho obyvateľov. Kiribati je jednou z prvých krajín, ktoré ohrozuje stúpajúca hladina morí a mnohí jej obyvatelia už boli nútení hľadať bezpečie za hranicami domova.
Na projekciu filmu nadviazala diskusia s odborníkmi o dôsledkoch klimatických zmien na migráciu a o možnostiach riešenia situácie ľudí zasiahnutých týmto globálnym fenoménom. Diskutovali: Kanta Kumari Rigaud, environmentálna špecialistka zo Svetovej banky, Jeffrey Labovitz, regionálny riaditeľ Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) pre krajiny Východnej Afriky a Afrického rohu, a Alexander Ač, vedecký pracovník z Centra výskumu globálnej zmeny Akadémie vied ČR.
Diskusný večer bol súčasťou 6. ročníka Vzdelávacieho seminára EMN o migrácii Príčiny a dôsledky nútenej migrácie, ktorý zorganizovala Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) ako koordinátor aktivít Európskej migračnej siete (EMN) na Slovensku.