fbpx

Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) na Slovensku ponúka vzdelávacie materiály pre učiteľov, preventistov, lektorov a ďalší odborníkov, ktorí pracujú s mladými ľuďmi alebo prichádzajú do kontaktu s potenciálnymi obeťami obchodovania s ľuďmi.

Prevencia obchodovania s ľuďmi – tréningový manuál

IOM – Prevencia obchodovania s ľuďmi – tréningový manuál

Tréningový manuál je praktickou pomôckou na prípravu vzdelávacích aktivít o rizikách obchodovania s ľuďmi a princípoch bezpečného cestovania. Obsahuje prehľad o problematike obchodovania s ľuďmi a konkrétne skupinové aktivity, ktoré sa dajú použiť pri práci s mládežou.

Prevencia obchodovania s ľuďmi – PDF-verzia.

Safe Travel & Work Abroad – mobilná aplikácia

IOM – Safe Travel & Work Abroad – mobilná aplikácia proti obchodovaniu s ľuďmi

Mobilná aplikácia SAFE je určená najmä pre mladých ľudí, ktorých formou interaktívnej hry upozorňuje na riziká obchodovania s ľuďmi. Užívateľ si môže v hre vybrať medzi štyrmi postavami a svojimi rozhodnutiami ovplyvniť vývoj príbehu. Aplikácia obsahuje tiež znaky obchodovania s ľuďmi, tipy na bezpečné cestovanie do zahraničia, praktické informácie o sprostredkovaní práce či pracovnej dohode a užitočné kontakty v prípade núdze.

Mobilná aplikácia je voľne dostupná v Google Play a App Store (pre operačné systémy Android a iOS) a na webovej stránke www.safe.iom.sk v piatich jazykových verziách: slovenskej, anglickej, českej, poľskej a maďarskej.

IOM - Manuál na využitie mobilnej aplikácie SAFE vo vzdelávaní o obchodovaní s ľuďmi

Pre odborníkov je určený stručný manuál k aplikácii. Ponúka návrh dvoch aktivít, ktoré môžu využiť vo vzdelávaní o obchodovaní s ľuďmi.

Manuál k aplikácii SAFE – PDF-verzia.

0800 800 818 – film

Dokumentárny film 0800 800 818 predstavuje reálne príbehy ľudí, ktorí sa stali obeťami obchodovania s ľuďmi. Film zviditeľňuje problém obchodovania s ľuďmi za účelom nútenej práce a núteného žobrania. Poodhaľuje taktiky obchodníkov s ľuďmi a ich metódy manipulácie s potenciálnymi obeťami, a objasňuje čo robiť, ak sa človek stane obeťou obchodu s ľuďmi. Prostredníctvom fiktívnej agentúry ukazuje, aké jednoduché je nechať sa podviesť obchodníkmi s ľuďmi.

Bezpečné cestovanie – webová stránka

IOM – Bezpečné cestovanie – webová stránka

Webová stránka www.bezpecnecestovanie.iom.sk je vhodným zdrojom informácií pre všetkých, ktorí cestujú alebo chcú pracovať v zahraničí. Upozorňuje na riziko obchodovania s ľuďmi a radí, ako sa mu vyhnúť a čo robiť v krízovej situácii. Okrem toho informuje o aktuálnom dianí v tejto oblasti a ponúka možnosť priamo sa skontaktovať s pracovníkmi IOM cez kontaktný formulár, email alebo telefón.

Ako sa nestratiť vo svete – prevenčná brožúra

IOM – Ako sa nestratiť vo svete – prevenčná brožúra

Brožúra je určená pre ľudí, ktorí plánujú vycestovať do zahraničia za prácou. Poskytuje základné informácie o obchodovaní s ľuďmi, užitočné rady pred cestou a počas pobytu v zahraničí a tiež dôležité kontakty na pomáhajúce organizácie a veľvyslanectvá.

Ako sa nestratiť vo svete – PDF-verzia.

Ďalšie informácie o aktivitách IOM v boji proti obchodovaniu s ľuďmi.

logo mvsr

Aktivity IOM v oblasti boja proti obchodovaniu s ľudmi sú financované Ministerstvom vnútra SR, ktoré plní úlohu koordinačného orgánu komplexnej starostlivosti o obete obchodovania s ľuďmi.

logo british embassy col

Projekt Program prevencie obchodovania s ľuďmi – aktualizáciu webu www.bezpecnecestovanie.iom.sk a brožúry Ako sa nestratiť vo svete – finančne podporilo Veľvyslanectvo Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska v Bratislave.

logo visegrad fund 400          logo netherlands emb

Projekt SAFE – smart, aware, free, enjoy, informačná kampaň na prevenciu obchodovania s ľuďmi finančne podporili: Medzinárodný vyšehradský fond a Veľvyslanectvo Holandského kráľovstva v Bratislave.