Mária (33) pracuje na dvanásťhodinové zmeny ako umývačka riadu v talianskej reštaurácii. Dnes popoludní má voľno a môže ho stráviť so svojimi štyrmi synmi Maximom (13), Michalom (11), Romanom (10) a Eduardom (7). Kým sa zhovárame, chlapci prichádzajú domov z krúžkov a vo svojich nových, skromne zariadených izbách si vybaľujú veci zo školy.
Mária nás víta v novom byte v Košiciach, kde bývajú tri týždne.Podarilo sa im prenajať si ho po ôsmich mesiacoch strávených v Programe podpory bývania IOM Slovensko.
Mama Mária a jej synovia Maxim, Michal, Roman a Eduard sú vďační, že v novom byte majú súkromie a vlastnú kuchyňu. Foto © Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) 2023.
Do programu IOM sa dostali v septembri 2022. Na Slovensko prišla tri dni po vypuknutí vojny. „Nikto vtedy netušil, čo sa bude diať. Zľakla som sa, pobalila deti a utekala k najbližšej hranici,“ spomína si Mária na prvé dni po začiatku okupácie Ukrajiny.
Po odchode z Ukrajiny najskôr niekoľko týždňov bývali v núdzovom ubytovaní – lodnom obytnom kontajneri. Neskôr dostala k dispozícii jednu izbu pre celú svoju rodinu. Keď sa dozvedela o Programe podpory bývania IOM, nezaváhala ani sekundu a využila možnosť ubytovať sa v ňom.
„Ubytovanie cez program IOM bolo pre nás oveľa lepšie, dostali sme dve izby,“ spomína. „Našla som v ňom veľkú oporu, pomoc a čas na to, aby som sa postavila na vlastné nohy,“ pokračuje.
„Nikdy predtým som nebola v zahraničí, zo začiatku som tu bola úplne stratená. Cestu k nášmu ubytovaniu sa ako prvý naučil Max,“ ukazuje na najstaršieho syna. „Vie navariť a oprať, keď treba,“ chváli ho Mária, zatiaľ čo on zahanbene klopí oči.
Mária je odhodlaná urobiť všetko pre to, aby sa ona a jej synovia cítili na Slovensku čo možno najbezpečnejšie. Foto © Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) 2023.
Mária je na deti sama už dlho, preto sa chlapci museli naučiť byť samostatní a vedieť sa o seba aspoň sčasti postarať. „Moji chlapci sú skvelí, cítim, že tu im môžem dať to, čo by som na Ukrajine teraz nedokázala,“ hovorí so slzami v očiach.
Kým rodina bývala v Programe podpory bývania IOM, pravidelne využívala služby, ktoré boli pre ubytovaných ľudí k dispozícii. Vďaka finančnej podpore japonskej vlády IOM mohli požiadať o sociálne a právne poradenstvo, pomoc s hľadaním práce, asistenciu pri prenájme vlastného ubytovania, psychosociálnu podporu a kurzy slovenského jazyka.
Uplynulý rok bol pre Máriu a jej deti mimoriadne náročný. Náhla zmena prostredia, strach z budúcnosti a pocit, že sú na všetko sami, spôsobili, že jeden z mladších chlapcov odmietal jesť a nechcel chodiť do školy. Mária požiadala o psychologickú pomoc v rámci Programu podpory bývania IOM, aby on aj jeho bratia zvládli túto zmenu čo možno najlepšie.
Mária vďaka sociálnemu a právnemu poradenstvu časom nadobudla nielen odvahu, ale aj pocit stability, vďaka ktorým sa rozhodla prenajať si vlastný byt. Sociálne pracovníčky IOM jej následne pomáhali v komunikácii s úradmi a osobne s ňou išli na každú prehliadku bytu.
Nájsť byt pre osamelú matku so štyrmi deťmi nebolo jednoduché. Mária je vďačná, že vďaka IOM dnes sebavedomo stojí na vlastných nohách. Foto © Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) 2023.
Nájsť byt na prenájom pre osamelú matku so štyrmi deťmi nebolo jednoduché. Kým sa našiel vhodný byt a majiteľ, ktorý bol ochotný prenajať byt neúplnej rodine z Ukrajiny, bola na šiestich obhliadkach.
Mária hovorí, že na Slovensku stretla len dobrých ľudí a je vďačná za každú podporu a pomoc v ich neľahkej situácii.
Prácu si našla sama na inzerát. „Vybrali ma ako jedinú spomedzi piatich uchádzačov,“ dodáva hrdo. Toho istého zamestnávateľa má už viac ako rok a v práci je spokojná. V kuchyni, kde umýva riad, má len slovenských kolegov a vďaka nim sa lepšie naučila slovenský jazyk. „Poprosila som ich, aby ma opravovali, keď poviem niečo nesprávne,“ vysvetľuje po slovensky s ukrajinským prízvukom.
Roman je pravý útočník vo futbalovom tíme svojej základnej školy. Poobede hráva futbal s bratmi pred bytovkou. Foto © Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) 2023.
Chlapci chodia do neďalekej základnej školy. Poobede sa tak môžu navštevovať so spolužiakmi, hrať futbal alebo online hry a venovať sa krúžkom. Zmeny, ktoré priniesol uplynulý rok, neboli pre nich jednoduché, ale našli si kamarátov a cítia sa bezpečne, a to je pre ich mamu najdôležitejšie.
„Nemám sny a neviem, čo bude. Chcem len normálne žiť,“ odpovie Mária na otázku o svojej budúcnosti. Na rozdiel od nej má jej najstarší syn Max veľký sen. Chcel by horský bicykel, aby na ňom mohol jazdiť po okolí s kamarátmi. Vie, že si ho teraz nemôžu dovoliť, ale verí, že jedného dňa sa mu to splní.
Máriu ženú dopredu jej synovia, len vďaka nim má energiu každý deň ráno vstať z postele. „Toto je náš nový domov. Cítim, že sem konečne patrím. Všetko, čo máme, sme si vybojovali sami a budeme bojovať ďalej za to, aby sme boli šťastní,“ uzatvára svoj príbeh.
Program podpory bývania IOMProgram podpory bývania bol určený pre ľudí z Ukrajiny s cieľom pomôcť im integrovať sa na Slovensku. Ľudia v rámci programu mohli využiť služby Migračného informačného centra, napríklad, právne a pracovné poradenstvo, kurzy slovenského jazyka, psychologická podpora a sociálne poradenstvo. Program podpory bývania v Košiciach zatiaľ poskytol strednodobé ubytovanie stodevätnástim ľuďom z Ukrajiny a realizovaný vďaka podpore japonskej vlády. |
Text & fotky: Dušana Štecová, IOM Slovakia
Prečítajte si viac o Programe podpory bývania IOM:
Nájsť si prácu a nový domov chce čas. Ľudia z Ukrajiny ho získajú vďaka Programu podpory bývania IOM
Záblesk nádeje po ťažkom roku: ukrajinská rodina začína na Slovensku od nuly
Nový domov a nový začiatok pre ľudí z Ukrajiny na Slovensku