fbpx

Súrodenci Adam a Majka odcestovali s Robom do Anglicka. Robo bol rodinný známy. Navrhol ich mame, že oboch ubytuje u seba a pomôže im nájsť prácu cez pracovné agentúry. Mama mu dôverovala a deti mu zverila.

Robo býval v dome v meste Peterborough spolu so svojou veľkou rodinou. Hneď po príchode Adam s Majkou išli do pracovnej agentúry. Nevedeli však po anglicky, takže prácu nedostali. Robo sa hneval. Povedal im, že kým nezarábajú, budú musieť pomáhať v domácnosti. Majka teda upratovala, umývala riad a varila a Adam sa staral o dvor a nákupy. Hoci sa snažili, Robo bol s nimi málokedy spokojný. Chcel, aby pracovali rýchlejšie, kričal a nadával im. Ostatní členovia rodiny sa ich nezastali, naopak, zabávali sa na tom a robili im naprieky. Keď súrodenci volali mame, Robo stál pri nich a počúval, takže jej museli klamať, že sú zamestnaní a majú sa dobre. Robo im zakázal opustiť dom a jeho útoky sa stupňovali. Adam musel zvládnuť nakúpiť v stanovenom čase. Ak prišiel čo len o minútu neskôr, dostal bitku. Raz bol Robo znova nespokojný a Adam musel dve hodiny stáť na daždi. Stávalo sa aj, že ich Robo nútil, aby sa bili navzájom – pre zábavu ostatných členov rodiny. Keď sa Majke rozsypalo poskladané oblečenie po zemi, Robo ju tak zbil, že mala modriny a rany po celom tele. Trvalo dva mesiace, kým sa súrodencom podarilo ujsť a všetko povedať miestnej polícii.

Robo sa dostal do väzby a súrodenci sa s pomocou IOM vrátili na Slovensko. Domov k mame sa však vrátiť nemôžu. Členovia Robovej rodiny, ktorí žijú neďaleko, sa totiž vyhrážajú, že súrodencom ublížia. Adam a Majka preto bývajú v chránenom ubytovaní v inom meste a s mamou sa stretávajú mimo ich bydliska. IOM im pomáha nájsť si prácu a sprostredkovala im odborníka, ktorý im pomáha vysporiadať sa so zažitou traumou.

(Mená osôb boli pre ich ochranu pozmenené.)

logo mvsr

Program návratu a reintegrácie obchodovaných osôb realizuje IOM Bratislava ako súčasť národného Programu podpory a ochrany obetí obchodovania s ľuďmi, ktorý je financovaný Ministerstvom vnútra SR. Prevádzku Národnej linky pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi 0800 800 818 financuje Ministerstvo vnútra SR a technicky zabezpečuje spoločnosť Slovak Telekom, a. s.