fbpx

Pani My opustila svoj rodný Vietnam a vycestovala do Ruska pomôcť svojej sestre. So synom žila nejaký čas v Moskve, kde pracovala vo fabrike na textil. „Na vlastné podnikanie som nemala dostatok peňazí a skúseností,“ hovorí.

Život v Rusku bol pre ňu ťažký. Náklady na školu pre syna boli vysoké a plat vo fabrike nízky. „Moja sesternica ma zavolala na Slovensko,“ spomína. „Sľúbila mi vyšší plat, no po príchode som zistila, že mi klamala. Vedela, že mám rada deti a chcela, aby som jej pomáhala so starostlivosťou o vnúčatá,“ dodáva.

Slovenskú hranicu prekročila nelegálne. „Bola som bez dokumentov, bez podpory rodiny,“ spomína. „Veľmi som svoje rozhodnutie oľutovala.“ Obrátila sa na Medzinárodnú organizáciu pre migráciu (IOM) na Slovensku, s pomocou ktorej sa jej bezpečne podarilo vrátiť do rodnej krajiny.

Po návrate jej IOM pomohla s dočasným ubytovaním, aby mala prvé mesiace vo Vietname kde bývať. Následne vzali situáciu do rúk jej deti. Kúpili dom, v ktorom má svoju izbu a zvyšok môže prenajímať. Dnes dospelé deti sú vďačné za podporu, vďaka ktorej sa ich mama mohla vrátiť a žiť s nimi. „Niekedy bola pri spomienke na svoje zážitky rozrušená. Najdôležitejšie však je, že sa vrátila v poriadku,“ hovoria. „Nechceme, aby od nás viac odišla.“

Pozrite si dokumentárny film o príbehu pani My (film zo série Príbehy migrantov po návrate domov):

(Mená osôb boli zverejnené s ich súhlasom. / Mená osôb boli pre ich ochranu pozmenené.)

Ďalšie skutočné príbehy migrantov, ktorí sa vracajú zo Slovenska domov s pomocou IOM v rámci programu asistovaných dobrovoľných návratov a reintegrácií, nájdete na webovej stránke www.avr.iom.sk.

logo solidarita sk

Dobrovoľný návrat a reintegrácia v krajine pôvodu (individuálny projekt). Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou z Európskeho fondu pre návrat a MV SR. Solidarita pri riadení migračných tokov.