fbpx

Rado sa po autonehode pohybuje na invalidnom vozíku. Nemá blízku rodinu a je odkázaný na celodennú starostlivosť v domove sociálnych služieb (DSS). Asi pred rokom ho v zariadení začal navštevovať Karol, ktorý sa predstavil ako jeho vzdialený príbuzný. Karol vzbudil v Radovi dôveru a ponúkol mu, aby sa k nemu presťahoval. Už  vtedy u neho bývali ďalší dvaja „vozíčkari“, Marek a Ivan. Obaja mali amputované nohy. Marek bol predtým na ulici a Ivan sa nedávno nasťahoval ku Karolovi z podobného zariadenia ako Rado. Krátko po Radovom presťahovaní Karol všetkých troch mužov naložil do auta pod zámienkou, že idú na výlet.

Cesta trvala viac ako deň a končila v Belgicku. Karol tam prinútil mužov žobrať na ulici a vyžobrané peniaze od nich každý večer zobral. Spávali v aute, dával im na deň len pár cigariet, kávu a trochu jedla, psychicky ich týral a niekedy aj bil. Akýkoľvek odpor bol nemožný. Ani jeden z nich nepoznal cudziu reč, dokonca si neboli istí, v akej krajine sú. Často cestovali, menili mestá a miesta.

Po niekoľkých týždňoch sa pri Radovi zastavili dvaja neznámi muži. Boli slušní a jeden z nich vedel po slovensky. Povedal im všetko o Karolovi, aj o ďalších dvoch mužoch na vozíku, ktorých nútil žobrať. Ešte v ten večer, práve keď si Karol prišiel po peniaze, prišli obaja muži znova, preukázali sa policajnými preukazmi a Karola zadržali. Ukázalo sa, že Karol za posledných päť rokov zneužil na nútené žobranie viac než 10 mužov a belgická polícia sa o neho zaujímala.

Rada, Mareka a Ivana ubytovali v zariadení organizácie Pag-Asa, kde dostali potrebnú starostlivosť. S ich pomocou bol Karol v Belgicku odsúdený za obchodovanie s ľuďmi. Marek si v Belgicku našiel sociálne väzby a rozhodol sa v krajine zostať. Rado a Ivan sa s podporou projektu IOM Brusel na pomoc obetiam obchodovania s ľuďmi a v spolupráci s IOM Bratislava vrátili na Slovensko. Obaja opäť začali žiť v DSS a IOM im poskytla reintegračnú pomoc.

(Mená osôb boli pre ich ochranu pozmenené.)

Viac informácií o aktivitách IOM v boji proti obchodovaniu s ľuďmi.

logo mvsr

Program návratu a reintegrácie obchodovaných osôb realizuje IOM Bratislava ako súčasť národného Programu podpory a ochrany obetí obchodovania s ľuďmi, ktorý je financovaný Ministerstvom vnútra SR.