fbpx

Mahmoud je jedným z 50 utečencov z Jemenu, ktorým Slovenská republika poskytla na svojom území dočasné útočisko v Núdzovom tranzitnom centre (Emergency Transit Centre – ETC) v Humennom. Mahmoudovi sa tým splnil jeho tajný sen. „Slovo ‚šťastný‛ len slabo popisuje, ako sa teraz cítim. Každý deň dostávame jedlo, ktoré sme v Jemene síce videli, ale nie vždy sme si ho nemohli dovoliť“, hovorí už s úsmevom na tvári. V Humennom prvýkrát po 20 rokoch uvidel skutočnú posteľ, jedna dokonca patrí iba jemu.

Mahmoud sa narodil v Somálsku. V roku 1992 mal deväť rokov, keď musel utiecť zo Somálska pred zúriacou občianskou vojnou. Na člne sa mu podarilo preplaviť do Jemenu. Dostal sa do utečeneckého tábora Kharaz, kde strávil 20 rokov. Život v tábore bol ťažký, ešte aj dnes sa mu o tom hovorí len veľmi ťažko. Kharaz sa nachádza uprostred púšte na juhu Jemenu. Záchranu tam hľadajú stovky tisíc Somálčanov, ak prežijú nebezpečnú plavbu Adenským zálivom zo Somálska do Jemenu. Mahmoud v tábore spoznal svoju manželku, tam sa im narodil aj syn. Mahmoud si privyrábal ako tesár, často na celé týždne opúšťal tábor a svoju rodinu, aby priniesol nejaké peniaze na prežitie. Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) zaradil jeho rodinu spolu s ďalšími, ktorí sa nachádzali v ťažkej situácii, do programu humanitárnych transferov utečencov a evakuovali ich z Jemenu na Slovensko.

Utečenci zotrvajú v tranzitnom centre v Humennom po dobu šesť mesiacov. Počas tohto obdobia absolvujú pohovory, zdravotné prehliadky a rôzne kurzy. Po úspešnom zvládnutí príprav v Humennom budú postupne presídlení do Spojených štátov amerických (USA) alebo iných krajín, kde začnú nový život.

Mahmoud sa v tranzitnom centre rozhodne nenudí. Každú voľnú chvíľu trávi s rodinou či štúdiom anglického jazyka. Taktiež sa rád učí pracovať na počítači, čo by chcel využiť po príchode do USA. Odísť do severnej Ameriky bolo odjakživa Mahmoudovým veľkým snom, ktorý sa pre neho už čoskoro stane skutočnosťou.

Presídľovanie utečencov cez Slovenskú republiku sa realizuje na základe trojstrannej dohody medzi vládou SR, UNHCR a Medzinárodou organizáciou pre migráciu (IOM). IOM zodpovedá za prepravu utečencov na Slovensko a zo Slovenska do krajiny presídlenia, za realizáciu bezpečnostných pohovorov, zdravotných prehliadok a kurzu kultúrnej orientácie ako prípravy na život v novej krajine.

(Mená osôb boli pre ich ochranu pozmenené.)

Aktivity IOM v projekte sú financované Vládou Spojených štátov amerických prostredníctvom programu USRAP – United States Refugee Admission Programme, alebo podobnými programami iných presídľovacích krajín.