fbpx

Bratislava, 14. decembra 2016 – Tri unikátne dokumentárne filmy o osudoch migrantov v Afrike, na ceste do Európy a o ich živote v Európe predstaví prvý ročník Globálneho filmového festivalu o migrácii, ktorý organizuje Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) 15. decembra v Kine Lumière v Bratislave pri príležitosti nedeľného Medzinárodného dňa migrantov a 65. výročia svojho vzniku.

Filmový festival prebieha od 5. decembra vo vyše 70 krajinách sveta. Na Slovensku bude IOM premietať v Kine Lumiere vo štvrtok 15. decembra od 17.00 do 20.30 tri dokumentárne filmy: The Invisible City [Kakuma] od režiséra Lievena Corthoutsa, Wallah – Je te jure od režiséra Marcella Merletta a film Limbo od režisériek Olivie Bickel a Cynthie Horvilleur. Filmy budú premietané v pôvodnom znení s anglickými titulkami.

„Festival prináša slovenskému publiku príbehy migrantov počas ich náročnej cesty za novým životom. Ide o reálne príbehy, ktoré tiež dokazujú, že migranti sú pre svoj nový domov prínosom. Festival je zároveň dobrou príležitosťou osláviť 65. výročie vzniku IOM a 20 rokov činnosti IOM na Slovensku,“ vysvetľuje Zuzana Vatráľová, vedúca Úradu IOM na Slovensku.

„Žiaľ, aj tento rok 6 363 ľudí nedošlo do cieľa a zahynuli cestou za lepším životom, čo je o vyše 600 viac než minulý rok. Pripomenieme si ich vo štvrtok 15. decembra večer zapálením sviečky v okne a symbolickou spomienkou na Facebooku IOM www.facebook.com/IOMSlovakia, ku ktorej je možné pridať sa až do nedele,“ dopĺňa Z. Vatráľová.

Medzinárodná organizácia pre migráciu bola založená 5. decembra 1951 na pomoc množstvu vysídlených ľudí a utečencov, ktorí sa po 2. svetovej vojne v Európe ocitli mimo svojich domov. IOM doteraz pomohla presídliť milióny ľudí, napríklad z Maďarska po udalostiach v roku 1956, z Československa po roku 1968, zo Saigonu po roku 1975, po irackej invázii do Kuvajtu v roku 1990 či v súčasnosti utečencom zo Sýrie, ľuďom zasiahnutým cunami v Indonézii v roku 2004 alebo zemetrasením v Haiti v roku 2010. V súčasnosti IOM svojou činnosťou pokrýva širokú škálu migračných tém vo viac ako 150 krajinách sveta. V septembri 2016 sa IOM stala súčasťou systému Organizácie Spojených národov (OSN).

Od vstupu Slovenska do IOM v roku 1996 IOM pomohla viac ako 1 600 migrantom vrátiť sa bezpečne zo Slovenska do 61 krajín na celom svete a Migračné informačné centrum IOM poskytlo komplexné integračné poradenstvo vyše 14 130 klientom a ich rodinám v hlavných oblastiach života na Slovensku ako je pobyt, rodina, zamestnanie, podnikanie, vzdelávanie či občianstvo. Pracovníci IOM asistovali pri návrate 124 obetiam obchodovania s ľuďmi a 140 obetiam pri sociálnej reintegrácii a pri presídlení takmer 1 000 utečencov cez Slovensko do krajín, ktoré im poskytli nový domov.

Medzinárodný deň migrantov si svet pripomína každý rok 18. decembra, ktorý ustanovilo Valné zhromaždenie OSN, aby pripomenulo, že treba zaistiť dodržiavanie základných ľudských práv a slobôd všetkých migrantov.

– Koniec –

Ďalšie informácie:

Zuzana Vatráľová, vedúca Úradu IOM v Bratislave, tel. číslo 02 – 5273 3791, e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..

Missing Migrants Project: http://missingmigrants.iom.int
(Aktualizované údaje IOM o migrantoch, ktorí v rôznych častiach sveta stratili svoje životy alebo sú nezvestní, a ďalšie dôležitých údaje o súčasných migračných trendoch v Európe.)

Webová stránka ústredia IOM o 65. výročí organizácie: http://www.iom.int/65th

Podpis zmluvy o vstupe IOM do systému OSN, 19. 9. 2016: https://iom.sk/sk/novinky-a-podujatia/974-19-september-2016-iom-sa-stala-sucastou-osn.html

Predstavenie IOM:

Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) je medzinárodná, medzivládna organizácia založená v roku 1951 s cieľom pomáhať presídleným osobám, utečencom a migrantom v Európe. V roku 2016 sa IOM stala súčasťou systému Organizácie Spojených národov ako migračná agentúra OSN. V súčasnosti IOM svojou činnosťou pokrýva širokú škálu migračných otázok vo viac ako 150 krajinách sveta. Ako popredná medzinárodná organizácia na poli migrácie IOM vyvíja v spolupráci s vládami a migrantmi úsilie smerom k riešeniu migračných otázok. Poslanie a činnosť IOM vychádzajú z princípu, že humánna a organizovaná migrácia prináša prospech migrantom aj spoločnosti. Viac informácií: www.iom.int.

Na Slovensku má IOM zastúpenie od roku 1996. IOM Bratislava vyvíja aktivity najmä v oblasti integrácie migrantov do spoločnosti, asistovaných dobrovoľných návratov do krajiny pôvodu a pomoci migrantom po návrate domov, boja proti obchodovaniu s ľuďmi, koordinácie aktivít Európskej migračnej siete a humanitárnych transferov utečencov. V rámci týchto a ďalších oblastí IOM vyvíja rôzne typy aktivít – poskytuje služby migrantom, realizuje výskumy, informačnými kampaňami zvyšuje povedomie o migrácii a integrácii migrantov, vzdeláva a buduje kapacity kľúčových aktérov v oblasti migrácie. Viac informácií: www.iom.sk.

Prioritou IOM je vo všetkých svojich programoch poskytovať konkrétnu pomoc migrantom.