Bratislava, 9. decembra 2014 – Nemajú ani 18 rokov a utekajú pred vojnovými konfliktmi, nebezpečím alebo zlou ekonomickou situáciou. Utekajú pred ľuďmi, ktorí porušujú ich ľudské práva alebo sa ich snažia vykorisťovať. Alebo sa pokúšajú pomôcť svojej rodine, ktorá je v núdzi. Pre tieto najčastejšie dôvody sú nútené opustiť svoje domovy a rodiny, odchádzajú do zahraničia a niektoré z nich dostávajú aj na Slovensko. Európska migračná sieť (EMN) spracovala štúdiu o týchto deťoch – o maloletých bez sprievodu a o ochrane a starostlivosti, ktorú im poskytuje Slovenská republika. Hlavné zistenia štúdie predstaví 10. decembra 2014 na konferencii Ochrana a starostlivosť o deti bez sprievodu.

Podľa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR bolo v rokoch 2009 – 2013 na území SR nájdených spolu 775 maloletých detí bez sprievodu dospelej osoby, ktorá je za ne zodpovedná. Najviac ich pochádzalo zo Somálska, Afganistanu a z Moldavska, veľkú časť z nich tvorili chlapci vo veku 16 a 17 rokov. Publikácia EMN Politiky, prax a štatistiky o maloletých bez sprievodu v Slovenskej republike mapuje dôvody a okolnosti vstupu týchto detí na územie SR a postupy, ktoré vykonávajú štátne a neziskové inštitúcie na identifikáciu, ochranu a starostlivosť o túto zraniteľnú skupiny detí: ich umiestnenie, prístup k zdravotnej starostlivosti, ku vzdelaniu, zamestnaniu či právnej pomoci. Publikácia venuje pozornosť aj konaniu maloletých bez sprievodu na území SR a opatreniam, ktoré na ne čakajú po dosiahnutí plnoletosti. Štúdia tiež približuje právne predpisy týkajúce sa maloletých bez sprievodu a prehľad štátnych, mimovládnych a medzinárodných inštitúcií, ktoré im v SR poskytujú starostlivosť a ochranu.

Na konferencii okrem slovenských expertov vystúpia aj odborníci z Českej republiky, Írska, Rakúska a Úradu Vysokého komisára OSN pre utečencov. Predstavia svoje systémy, politiky a praktické skúsenosti, ktoré sa týkajú tejto zraniteľnej skupiny migrantov. Konferenciu organizuje Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) ako koordinátor Národného kontaktného bodu Európskej migračnej siete v SR pod záštitou ministra práce, sociálnych vecí a rodiny SR Jána Richtera.

– Koniec –

Pozvánka pre médiá

Zástupcovia médií, ktorí majú záujem o účasť na konferencii, môžu do utorka 9. decembra 2014 do 18.00požiadať o akreditáciu na e-mailovej adrese Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. Konferencia sa uskutoční v stredu 10. decembra 2014 od 9.00 do 14.00 v hoteli Mercure na Žabotovej 2 v Bratislave. Viac informácií nájdete na webovej stránke www.emn.sk.

Ďalšie informácie

Zuzana Vatráľová, vedúca Úradu IOM v Bratislave, tel. číslo 02 – 5273 3791, e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..

Predstavenie IOM:

Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) je medzinárodná, medzivládna organizácia založená v roku 1951 s cieľom pomáhať presídleným osobám, utečencom a migrantom v Európe. V súčasnosti IOM svojou činnosťou pokrýva širokú škálu migračných otázok vo viac ako 150 krajinách sveta. Ako popredná medzinárodná organizácia na poli migrácie IOM vyvíja v spolupráci s vládami a migrantmi úsilie smerom k riešeniu migračných otázok. Poslanie a činnosť IOM vychádzajú z princípu, že humánna a organizovaná migrácia prináša prospech migrantom aj spoločnosti. Viac informácií: www.iom.int.

Na Slovensku má IOM zastúpenie od roku 1996. IOM tu vyvíja aktivity najmä v oblasti integrácie migrantov do spoločnosti, asistovaných dobrovoľných návratov do krajiny pôvodu a pomoci migrantom po návrate domov, boja proti obchodovaniu s ľuďmi, humanitárnych transferov utečencov a koordinácie Národného kontaktného bodu Európskej migračnej siete v SR. V rámci týchto a ďalších oblastí IOM vyvíja rôzne typy aktivít – poskytuje služby migrantom, realizuje výskumy, informačnými kampaňami zvyšuje povedomie o migrácii a integrácii migrantov, vzdeláva a buduje kapacity kľúčových aktérov v oblasti migrácie. Viac informácií: www.iom.sk.

Prioritou IOM je vo všetkých svojich programoch poskytovať konkrétnu pomoc migrantom.

Predstavenie EMN:

Európska migračná sieť (European Migration Network – EMN) poskytuje aktuálne, objektívne, spoľahlivé a porovnateľné informácie o migrácii a azyle na účely tvorby politík Európskej únie a jej členských štátov. Medzi hlavné aktivity EMN patrí príprava štúdií a výročných správ, výmena informácií v rámci systému ad hoc otázok a organizovanie rôznych odborných stretnutí. EMN vznikla na základe Rozhodnutia Rady 2008/381/ES a financuje ju Európska únia. Aktivity EMN na Slovensku spolufinancuje Ministerstvo vnútra SR.

Národný kontaktný bod EMN v SR tvorí Ministerstvo vnútra SR, Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, Štatistický úrad SR a Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) vo funkcii koordinátora. V prípade ďalších otázok nás môžete kontaktovať na tel. č.: +421 2 5262 3335 alebo prostredníctvom e-mailu:Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. Viac o aktivitách EMN nájdete na webovej stránke www.emn.sk alebowww.emn.europa.eu.

0
0
0
s2smodern