fbpx

Bratislava, 8. júna 2012 – V nedeľu 10. júna sa v Grassalkovichovej záhrade v Bratislave po úspešnom minulom ročníku opäť uskutoční Gastrofestival komunít migrantov. Cudzinci z rôznych krajín, ktorí žijú na Slovensku, na ňom predstavia svoju kultúru tradičnými jedlami a hudobnými vystúpeniami.

Gastrofestival sa uskutoční v rámci podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad 2012. V Grassalkovichovej záhrade pri Prezidentskom paláci sa budú prezentovať tradičnými jedlami zástupcovia afganskej, africkej, latinsko-americkej, ekvádorskej, kubánskej a tureckej komunity na Slovensku. Súčasťou podujatia bude aj medzinárodná burza receptov, predstavenie jednotlivých komunít cudzincov a popoludní Bum, bum, beng – minibubonfest s hrou na rôzne bicie nástroje a perkusie, ktoré si návštevníci budú môcť vyskúšať počas workshopov. Návštevníci si tak môžu domov odniesť zaujímavé nápady na varenie a množstvo zaujímavostí o tradičných jedlách a kultúre  komunít cudzincov na Slovensku.

Cieľom gastrofestivalu je priblížiť majorite život, kultúru a gastronómiu komunít cudzincov a podporiť interkultúrny dialóg na Slovensku. Podujatie realizujú komunity cudzincov na Slovensku v spolupráci s Migračným informačným centrom IOM Medzinárodnej organizácie pre migráciu, ktoré zastrešilo a finančne podporilo toto multikultúrne podujatie. Migračné informačné centrum IOM poskytuje bezplatné právne, sociálne a pracovné poradenstvo cudzincom, ktorí majú záujem žiť alebo žijú na Slovensku. Počas svojej činnosti poskytlo komplexné integračné poradenstvo už viac ako 3 000 cudzincom a ich rodinám. Centrum poskytuje príspevky na rekvalifikačné kurzy a jazykové kurzy pre cudzincov, realizuje otvorené kurzy slovenského jazyka a socio-kultúrnej orientácie pre lepšiu integráciu cudzincov do spoločnosti. Centrum spolupracuje tiež so zástupcami združení a komunít cudzincov na Slovensku – kultúrnymi mediátormi. S podporou centra organizujú podujatia, ktorými predstavujú verejnosti kultúru svojej  krajiny, podporujú spoločenský život komunity, pomáhajú svojim krajanom a vytvárajú priestor pre vzájomné spoznávanie sa komunít a majoritnej spoločnosti.

– Koniec –

Ďalšie informácie:

Zuzana Vatráľová, vedúca Úradu IOM v Bratislave, tel. číslo 02 – 5273 3791, e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Podpora podujatia:

Gastrofestival komunít migrantov v roku 2012 je realizovaný s podporou  Migračného informačného centra IOM (www.mic.iom.sk), ktoré je spolufinancované Európskou úniou z Európskeho fondu pre integráciu štátnych príslušníkov tretích krajín. Solidarita pri riadení migračných tokov.

Predstavenie IOM:

IOM Medzinárodná organizácia pre migráciu je medzinárodná, medzivládna organizácia, založená v roku 1951 ako medzivládna organizácia s cieľom pomáhať presídleným osobám, utečencom a migrantom v Európe. V súčasnosti má IOM 132 členských a 17 pozorovateľských štátov a ako popredná medzinárodná organizácia na poli migrácie vyvíja IOM v spolupráci s vládami a migrantmi úsilie smerom k riešeniu migračných otázok. Poslanie a činnosť IOM  vychádzajú z princípu, že humánna a organizovaná migrácia prináša prospech tak migrantom, ako aj spoločnosti. Svojou činnosťou pokrýva širokú škálu migračných otázok vo všetkých oblastiach sveta.

Na Slovensku má IOM zastúpenie od roku 1996. IOM Bratislava vyvíja aktivity najmä v oblasti dobrovoľných návratov migrantov do krajiny pôvodu, prevencie obchodovania s ľuďmi a pomoci obchodovaným osobám, integrácie migrantov do spoločnosti a výskumu. V rámci týchto a ďalších oblastí IOM vyvíja rôzne typy aktivít, napr. poskytovanie služieb migrantom, výskumy, informačné kampane, vzdelávanie a budovanie kapacít. Od roku 2006 IOM prevádzkuje Migračné informačné centrum IOM, ktoré poskytuje právne, sociálne a pracovné poradenstvo migrantom s cieľom podporiť ich integráciu na trhu práce a do spoločnosti. Od roku 2009 je IOM aj národným kontaktným bodom Európskej migračnej siete na Slovensku. Viac informácií: www.iom.sk a www.iom.int.