„Plánovali sme odchod z Ruska už v roku 2019. Syn plánoval študovať v Česku, a tak sme hľadali krajinu, ktorá by bola blízko. Zvažovali sme Česko, Poľsko, dokonca aj Slovinsko, ale nakoniec sme si vybrali Slovensko. Pri rozhodovaní zohralo úlohu viacero faktorov – okrem blízkosti k synovi aj cenová dostupnosť bývania, rast HDP a perspektíva stabilnej ekonomiky. Vedeli sme, že vo veku 40 rokov by adaptácia v neslovanskej krajine bola oveľa náročnejšia."
"Už v roku 2020 som začal premýšľať o povolaní vodič kamióna a pripravovať sa na potrebné vodičské preukazy. Popri tom som pracoval v marketingovej spoločnosti, kde pracujem dodnes. Manželka, ktorá pracovala v oblasti obstarávania, sa rekvalifikovala na kaderníčku. Chceli sme mať istotu, že sa dokážeme uživiť. Plánovali sme odísť celá rodina, ale život mal iné plány. Syn sa nakoniec rozhodol pre štúdium na univerzite v Petrohrade.
Na Slovensko som prišiel v septembri 2022. Manželka s dcérou prišli o pár mesiacov neskôr, hneď ako vybavili všetky potrebné dokumenty na zlúčenie rodiny. Odchod nebol jednoduchý. Lúčenie so synom bolo ťažké. Bývanie sme našli len s veľkým šťastím, situácia na trhu s nehnuteľnosťami bola kvôli vojne na Ukrajine naozaj komplikovaná.
Našťastie, Migračné informačné centrum IOM (MIC) nám v tom chaose veľmi pomohlo. Ešte pred príchodom sme vďaka nim získali množstvo užitočných informácií o procese získania pobytu, potrebných dokumentoch a možnostiach učenia sa slovenčiny. Využili sme ich právne poradenstvo, online jazykové kurzy a neskôr aj finančný príspevok na uznanie diplomu mojej manželky. Vďaka grantu od Slovenskej republiky, o ktorom sme sa dozvedeli práve cez MIC, si mohla dať uznať svoje vzdelanie a začať študovať na Slovensku v odbore, ktorý vyštudovala v Rusku. Neskôr mi právnici z MIC v Nitre pomohli s prechodom na modrú kartu. Vždy, keď som mal otázku, MIC mi ochotne a promptne odpovedalo. Tá podpora bola pre nás naozaj neoceniteľná.
Integrácia nebola bez problémov. Nájsť miesto pre dcéru v preplnených školách bolo mimoriadne náročné, no nakoniec sa nám to s pomocou slovenských priateľov podarilo. Aj keď občas veci nešli tak hladko, ako by sme si predstavovali, vždy sme sa stretli s ochotou a pochopením. Verím, že čoskoro sa tu usadíme natrvalo, kúpime si vlastné bývanie a budeme sa tu cítiť ako doma.“
Tento príbeh je súčasťou kampane Migračného informačného centra IOM Slovensko "Spolu tvoríme Slovensko".
Viac informácií o kampani nájde tu: MEDZINÁRODNÝ DEŇ MIGRANTOV V DECEMBRI: NOVÁ KAMPAŇ MIGRAČNÉHO INFORMAČNÉHO CENTRA IOM - Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) Slovensko
Ďalšie príbehy sledujte na sociálnych sieťach IOM Slovensko: Instagram, Facebook a LinkedIn.