fbpx

V júli 2013 prileteli na Slovensko dve nové skupiny utečencov, ktorým Slovenská republika poskytla dočasné útočisko. Ubytovaní sú v Núdzovom tranzitnom centre (Emergency Transit Centre – ETC) v Humennom, ktoré je zriadené v azylovom zariadení Ministerstva vnútra SR. Utečenci tu absolvujú lekárske prehliadky, jazykové kurzy a prípravu na život v novej krajine.

Centrum môže naraz prijať maximálne 150 utečencov. Tí sú v centre ubytovaní po dobu šiestich mesiacov a po príprave sú presídlení do tretej krajiny, ktorá ich prijme a poskytne bezpečné podmienky na život. Obe nové skupiny 79 afganských utečencov z Iránu a 59 Somálčanov z Eritrey sa v centre pridali k ďalším štyrom utečencom. Celkový počet utečencov v ETC tak stúpol 142, čo je najviac od otvorenia centra v roku 2009.

etc-prichod-utecencov-jul-2013

Ilustračné foto – IOM Slovensko

Afganskú skupinu tvoria prevažne ženy a deti, ktoré v rokoch 1979 až 2000 utiekli z Afganistanu do Iránu. Zneužívanie, nestabilná ekonomická situácia a rozšírené xenofóbne prejavy im však znemožňovali v Iráne zostať, pre nepokojnú situáciu v Afganistane sa nemohli vrátiť ani domov a museli byť evakuovaní z krajiny. Skupinu somálskych utečencov z väčšej časti tvoria rodiny s deťmi. Utiekli pred konfliktom v Somálsku a hľadali útočisko v Eritrei. Mnohí tu žili už od polovice 90. rokov, no nedostali potrebnú ochranu a ich evakuácia a presídlenie do inej krajiny sa stali jediným riešením. Od roku 2011 poskytla SR dočasné útočisko už 169 afganským a 193 somálskym utečencom. Z toho 90 Afgancov už našlo nový domov Spojených štátoch amerických a väčšia časť Somálcov v Spojených štátoch, Kanade a Nórsku.

Humanitárny transfer utečencov cez územie SR sa realizuje na základe trojstrannej dohody medzi vládou SR, Úradom vysokého komisára OSN pre utečencov a Medzinárodnou organizáciou pre migráciu (IOM). IOM zodpovedá za prepravu utečencov z utečeneckých táborov do SR a zo SR do krajiny presídlenia a zabezpečuje lekárske prehliadky, jazykové kurzy a kultúrnu orientáciu pre utečencov.

Do septembra 2013 IOM v spolupráci s partnermi cez tranzitné centrum v SR presídlila 241 utečencov z Afganistanu, Eritrey, Etiópie, Iraku, Somálska a Sudánu.

Aktivity IOM v projekte sú financované Vládou Spojených štátov amerických prostredníctvom programu USRAP – United States Refugee Admission Programme, alebo podobnými programami iných presídľovacích krajín.