fbpx

Ženeva – Podľa najnovšej správy Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) prekročil počet vnútorne vysídlených ľudí v dôsledku vojny na Ukrajine hranicu osem miliónov. Výsledky sú na základe prieskumu, ktorý IOM uskutočnila medzi 17. aprílom a 3. májom 2022.

To predstavuje 24-percentný nárast v porovnaní s prvými údajmi o vnútornom vysídlení, ktoré organizácia zverejnila 16. marca.

Podľa prieskumu realizovaného od 17. apríla do 3. mája až šesť z 10 opýtaných potrebuje finančnú pomoc. Na začiatku vojny to bola necelá polovica vnútorne vysídlených osôb. Viac ako 70 percent sa vyjadrilo, že by využili finančnú pomoc na pokrytie výdavkov na stravu a/alebo zdravotnú starostlivosť.

Ďalšou identifikovanou kľúčovou potrebou je bývanie. Deväť percent všetkých ľudí opýtaných v najnovšej správe, vrátane tých, ktorí neboli vnútorne vysídlení, uviedlo, že ich domovy boli poškodené alebo zničené. Len medzi vnútorne vysídlenými osobami sa toto číslo zvýšilo na 27 percent. Jeden z desiatich opýtaných povedal, že by potreboval materiál na opravu poškodených domov.

„Potreby tých, ktorí sú vnútorne vysídlení a všetci zasiahnutí vojnou na Ukrajine, z hodiny na hodinu rastú,“ hovorí generálny riaditeľ IOM António Vitorino. „Prístup k obyvateľom, ktorí potrebujú pomoc, zostáva výzvou uprostred aktívneho vojnového stavu, ale naše tímy sú odhodlané pokračovať v poskytovaní naliehavej pomoci na Ukrajine a v susedných krajinách.“

Keďže humanitárna kríza sa neustále zhoršuje, viac vnútorne vysídlených Ukrajincov (44 percent) zvažuje ďalšie presídlenie – viac ako dvojnásobok oproti 16. marcu (18 percent).

Správa ďalej zdôrazňuje zložitosť mobility v rámci Ukrajiny a odhalila, že viac ako 2,7 milióna ľudí sa vrátilo domov, z ktorých 93 percent sa vrátilo z inej oblasti vo svojom regióne alebo z iného regiónu v rámci krajiny.

Od začiatku vojny najmenej 320 000 ľudí dostalo priamu pomoc od IOM na Ukrajine, vrátane potravín, nepotravinových a hygienických potrieb, peňažnej hotovosti, pomoc v oblasti duševného zdravia a psychosociálnej podpory, alebo získali informácie z kampaní na pomoc proti obchodovaniu s ľuďmi, sexuálnemu vykorisťovaniu a zneužívaniu.

IOM apeluje na pokračujúcu podporu štátov a partnerov pri riešení najnaliehavejších potrieb vnútorne vysídlených osôb, a to aj prostredníctvom finančnej pomoci a programov na obnovu prístrešia.

***

Pre viac informácií prosím kontaktujte:

V Ženeve:
Safa Msehli, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. , +41794035526
Paul Dillon, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., +41796369874

Na Ukrajine:
Varvara Zhluktenko, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. , +38 067 447 97 92
Karolína Krelínová, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. , +380 503635331

Vo Viedni:
Joe Lowry, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. , +43660 3776404

(Neoficiálny preklad. Pozrieť anglický originál článku.)

Viac informácií:

Nájdete na webstránke Ukraine: IOM Response 2022.