fbpx
Už 15 rokov Migračné informačné centrum IOM poskytuje služby a poradenstvo cudzincom. Pomohlo 53-tisícklientom

Cudzinci prichádzajúci na Slovensko najčastejšie potrebujú pomôcť s prvými krokmi pri získaní povolenia na pobyt a hľadajú, ako sa zorientovať v náročných administratívnych postupoch a legislatíve. Vyplýva to z údajov Migračného informačného centra IOM (MIC), ktoré otvorila Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) na Slovensku už v apríli 2006.

MIC je jediné informačné centrum pre cudzincov na Slovensku, ktoré migrantom z krajín mimo Európskej únie poskytuje bezplatné právne, sociálne a pracovné poradenstvo, podporu ďalšieho vzdelávania a začlenenia na trh práce. Centrum pre nich organizuje tiež kurzy slovenského jazyka a podporuje život komunít cudzincov na Slovensku.

Informácie v článku sprevádzajú výroky klientov Migračného informačného centra IOM.

Je to vaša pomoc a podpora, ktorá mi umožňuje rozvíjať zručnosti, ktoré mi pomáhajú pri hľadaní pracovnej pozície, a taktiež pri príprave podkladov a príprave na samotný pracovný pohovor. Takáto ústretová a včasná pomoc má pre mňa veľkú hodnotu.

„Ak by sa ktokoľvek z nás rozhodol žiť v novej krajine, chce si nájsť bývanie a prácu. Veľmi mu pomôže, ak sa vie dohovoriť svojím jazykom, má presné informácie o pobyte, zlúčení rodiny, zamestnaní a zdravotnej starostlivosti, ako a kde si má vybaviť rôzne doklady a povolenia a na aké úrady sa má obrátiť. V takej istej situácii sú aj cudzinci na Slovensku. Naše centrum reaguje na ich najčastejšie potreby, aby čo najľahšie zvládli nový život na Slovensku. Ich úspešná integrácia je prínosom aj pre slovenskú spoločnosť,“ vysvetľuje Zuzana Vatráľová, vedúca Úradu IOM na Slovensku.

Veľmi pekne vám ďakujem za promptnú, jasnú a obsiahlu odpoveď na moje otázky. Ani si neviete predstaviť, aký kameň mi padol zo srdca a stres z ramien. Takto si predstavujem komunikáciu s klientmi. Ešte raz srdečná vďaka.

Slovensko je cieľovou krajinou pre čoraz vyšší počet cudzincov. V roku 2006, kedy IOM centrum otvárala, žilo na území SR 32 153 cudzincov, k 31. decembru 2020 ich podľa štatistík Úradu hraničnej a cudzineckej polície P PZ bolo na Slovensku 150-tisíc, čo predstavuje päťnásobný nárast a podiel 2,75 percenta na celkovej populácii SR.

„S rastúcim počtom cudzincov na Slovensku sa každoročne od otvorenia centra pred 15 rokmi zvyšuje aj počet klientov a konzultácií. Len komplexné poradenstvo centra v roku 2020 využilo 8 237 ľudí, o 2 000 viac ako v roku 2019,“ hodnotí Zuzana Vatráľová.

Boli ste veľmi ústretoví a nápomocní pri poskytovaní relevantných informácií o požiadavkách na pobyt na Slovensku. Chceli by sme sa poďakovať za vašu včasnú, efektívnu a profesionálnu pomoc, bol to vítaný závan čerstvého vzduchu!

Medzi najvyhľadávanejšie a najžiadanejšie spomedzi služieb MIC patria kurzy slovenského jazyka a kurzy kultúrnej a sociálnej orientácie, absolvovalo ich už vyše 13-tisíc ľudí. Výsledky MIC IOM od apríla 2006 do marca 2021 sú dostupné na webovej stránke IOM.

Slovenský jazyk som sa učil viac ako tri mesiace. Veľmi si vážim túto príležitosť a učiteľa. Verím, že budem ľahko komunikovať so slovenskými priateľmi a rozumiem slovenskej kultúre. Ďakujem mnohokrát!

Kurz zvýšil moje schopnosti pre každodenný rozhovor a moje šance získať profesionálne zamestnanie.

„Klienti na našom centre oceňujú najmä to, že na jednom mieste získajú užitočné poradenstvo a ďalšie služby potrebné pre život cudzincov na Slovensku. Ďalej oceňujú zrozumiteľnosť a užitočnosť informácií vo viacerých jazykoch, promptné reakcie, odbornosť a ústretovosť poradenských pracovníkov centra,“ opisuje Zuzana Vatráľová.

Podľa skúseností MIC IOM aktuálna pandémia Covid-19 má neblahý dopad nielen na domácich obyvateľov, ale aj na cudzincov žijúcich v SR.

„Mnohým počas mimoriadnej situácie vypršalo povolenie na pobyt, časť z nich prišla o prácu, v dôsledku dopravných obmedzení sa nemohli vrátiť domov. To všetko a veľa iných situácií potrebovali okamžite riešiť. Posilnili sme informačnú linku MIC IOM pre klientov 0850 211 478, zvýšil sa počet emailových konzultácií a v prvom štvrťroku 2021 sa počet návštevníkov webovej stránky www.mic.iom.sk zväčšil dvojnásobne na 71-tisíc za mesiac. Výučbu slovenského jazyka sme preniesli do online priestoru, pre záujemcov organizujeme informačné webináre a vytvárame pre nich užitočné video návody,“ dodáva Zuzana Vatráľová.

Chcel by som pokračovať v online kurze aj po skončení karantény. Je to veľmi výhodné, takisto veľkým plusom online kurzu je obmedzené množstvo študentov. S jazykovým kurzom online som veľmi spokojný a veľmi pekne ďakujem Migračnému informačnému centru IOM za túto príležitosť vzdelávať sa zadarmo z domu.

Pracovníci MIC IOM poskytujú poradenstvo na Grösslingovej 35 v Bratislave, prostredníctvom informačnej linky 0850 211 478 a emailom Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.. Komplexné informácie o integrácii cudzincov na Slovensku sú pravidelne aktualizované na webovej stránke www.mic.iom.sk.

Pozrite si, čo hovoria klienti a spolupracovníci Migračného informačného centra IOM:

Výsledky Migračného informačného centra IOM za 15 rokov:

Infografika - Výsledky Migračného informačného centra za 2006 - 2021

Pozrite si tiež:

Výsledky Migračného informačného centra IOM v integrácii cudzííncov na Slovensku za apríl 2006 až marec 2021.

Podpora aktivít Migračného informačného centra IOM:

logo isf amif fareb sk

Migračné informačné centrum IOM na podporu integrácie cudzincov na Slovensku (Fáza X, individuálny projekt). Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou z Fondu pre azyl, migráciu a integráciu. Fondy pre oblasť vnútorných záležitostí.