Práca v zahraničí - Nestaňte sa obeťou obchodovania s ľuďmi - IOM

Novodobými otrokmi sa každoročne stávajú desiatky Slovákov. Do pasce obchodníkov s ľuďmi môže padnúť ktokoľvek – ženy aj muži rôzneho veku a vzdelania, s minimálnym príjmom a aj ľudia zo štandardného sociálneho prostredia, ktorí si išli do zahraničia zarobiť. Na čo si dať pozor, ak sa chystáte cestovať alebo pracovať vo svete?

Informujte sa skôr, ako bude neskoro!

Stiahnite si bezplatnú mobilnú aplikáciu SAFE Travel & Work Abroad, dostupná je v Google Play a App Store a na webovej stránke www.safe.iom.sk.

Obsahuje interaktívnu hru, v ktorej svojimi rozhodnutiami ovplyvníte, či sa úspešne dokážete vyhnúť riziku obchodovania s ľuďmi. Aplikácia obsahuje tiež rady, ako rozpoznať znaky obchodovania s ľuďmi, tipy na bezpečné cestovanie do zahraničia, dôležité informácie, čo má spĺňať sprostredkovanie práce či pracovná dohoda a užitočné kontakty pre človeka, ktorý sa ocitne v núdzi.

Práca v zahraničí - Nestaňte sa obeťou obchodovania s ľuďmi - IOM

Detailne informácie o tom, ako sa nestať obeťou obchodníkov s ľuďmi, ponúka Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) aj na webovej stránke www.bezpecnecestovanie.iom.sk, najmä:

  • Zistite si adresu a telefónne číslo slovenského veľvyslanectva v krajine, kam cestujete, a naučte sa ich naspamäť.
  • Dobre si preverte agentúru alebo človeka, ktoré vám prácu ponúkajú. Prácu do zahraničia môžu sprostredkovať len fyzické alebo právnické osoby, ktoré majú oprávnenie na sprostredkovanie zamestnania za úhradu. Zoznam takýchto agentúr si môžete overiť na Ústredí práce, na ktoromkoľvek Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny alebo na webovej stránke www.upsvar.sk.
  • Podpíšte len pracovnú zmluvu v jazyku, ktorému dobre rozumiete a vycestujte až potom, keď ju podpíšete. Zmluva by mala obsahovať názov a adresu zamestnávateľa, jeho identifikačné údaje, kontaktné informácie, dĺžku trvania zamestnania, náplň a podmienky práce, výšku mzdy a ďalšie podmienky poistenia.
  • Urobte si kópiu pasu a odložte si ju na bezpečné miesto, o ktorom budete vedieť len vy. Kópia pasu uľahčí vydanie náhradného cestovného dokladu v prípade jeho odcudzenia, straty alebo odobratia. Ďalšiu fotokópiu pasu, aktuálnu fotografiu, presnú adresu a telefónne číslo plánovaného pobytu a čo najviac informácií o svojom budúcom zamestnávateľovi nechajte doma spoľahlivým osobám.
  • Zabezpečte si cestovné poistenie a na cestu si vezmite financie na prípadný návrat domov, ak práca z akýchkoľvek dôvodov nevyjde.
  • Nikomu za žiadnych okolností nedávajte svoj pas (okrem polície). Všetky administratívne náležitosti si vybavte sami a dbajte na to, aby vám nevznikol dlh, ktorý by vám mohol narastať a museli by ste ho splácať za nevýhodných podmienok.
  • Po príchode do krajiny sa ohláste príbuzným alebo dobrým známym a pravidelne im telefonujte. Dohodnite si s nimi záchranný signál (vetu alebo slovné spojenie), ktorý použijete, ak sa ocitnete v núdzi a váš hovor niekto sleduje.
  • V núdzi neváhajte kontaktovať slovenské veľvyslanectvo, miestnu políciu alebo iné verejné či mimovládne inštitúcie.
0
0
0
s2smodern