This article is published only in Slovak language.
Bratislava, 18. októbra 2021 – Poznať riziká obchodovania s ľuďmi a vedieť, ako sa nestať obeťou moderných otrokárov je podľa Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) na Slovensku jedným z pilierov boja proti obchodovaniu s ľuďmi.
Obchodovanie s ľuďmi je trestným činom a celosvetovo je po zbraniach a drogách tretí najvýnosnejší nelegálny obchod. Podľa Medzinárodnej organizácie práce (ILO) a Walk Free Foundation je na svete približne 40 miliónov obetí obchodovania s ľuďmi. Medzi obeťami sú väčšinou ženy, v posledných rokoch však pribúdajú detské aj mužské obete.
Obeťou obchodovania s ľuďmi sa môže stať ktokoľvek bez ohľadu na vek, pohlavie, vzdelanie, postavenie v spoločnosti či ekonomickú situáciu. Odhaduje sa, že ročne sa stane obeťou aj niekoľko stoviek Slovákov a Sloveniek.
„Obchodníci využívajú rôzne sofistikované a rafinované metódy, spomedzi mnohých napríklad neposkytnú komplexné informácie o pracovnej ponuke v zahraničí, pracovnú zmluvu dajú v jazyku, ktorému nerozumiete, lákajú vás na zdanlivo veľmi výhodnú prácu v zahraničí, zaplatia za vás náklady na cestu a ubytovanie, či využijú zámienku, že za vás s vašimi dokladmi vybavia účet v banke,“ upozorňuje Zuzana Vatráľová, vedúca Úradu IOM v SR, ktorý sa boju proti obchodovaniu s ľuďmi v SR venuje od roku 2003.
Významnú úlohu v tejto situácii má šírenie povedomia o rizikách obchodovania s ľuďmi. Dôležité informácie sú dostupné v bezplatnej mobilnej aplikácii IOM SAFE Travel & Work Abroad. Ponúka štyri reálne príbehy obetí, ktoré si užívateľ môže vyskúšať, vžiť sa do ich situácie a zistiť, či svojím rozhodovaním sa dokáže dostať bezpečne do cieľa, alebo padne do pasce obchodníkov. Aplikácia obsahuje tiež rady, ako rozpoznať znaky obchodovania s ľuďmi, tipy na bezpečné cestovanie a prácu v zahraničí, čo má spĺňať sprostredkovanie práce či pracovná dohoda a čo robiť, keď sa ocitnete v núdzi.
Okrem aplikácie IOM Slovensko v septembri 2021 IOM Slovensko vyškolila ďalších 56 odborníkov, ktorí pracujú v prevencii obchodovania s ľuďmi. Pre učiteľov, preventistov a ďalších odborníkov vytvára tiež vzdelávacie materiály o obchodovaní s ľuďmi, naposledy pripravila novú verziu tréningového manuálu Prevencia obchodovania s ľuďmi.
„V manuáli získajú užitočné zdroje aktuálnych informácií o obchodovaní s ľuďmi, praktických rád a skupinových aktivít, ktoré môžu okamžite využiť vo vzdelávaní mladých ľudí a potenciálnych obetí obchodovania s ľuďmi, ako bezpečne vycestovať a pracovať v zahraničí,“ dodáva Zuzana Vatráľová.
– Koniec –
Ďalšie informácie:
Zuzana Vatráľová, vedúca Úradu IOM v SR, tel. číslo 02 – 5273 3791, e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..
Predstavenie IOM:
Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) je medzivládna organizácia založená v roku 1951 na pomoc presídleným osobám, utečencom a migrantom v Európe. V roku 2016 sa IOM stala súčasťou systému Organizácie Spojených národov ako migračná agentúra OSN. V súčasnosti IOM svojou činnosťou pokrýva širokú škálu migračných otázok vo viac ako 150 krajinách sveta. Ako popredná medzinárodná organizácia v oblasti migrácie IOM vyvíja v spolupráci s vládami a migrantmi úsilie smerom k riešeniu migračných otázok. Poslanie a činnosť IOM vychádzajú z princípu, že humánna a organizovaná migrácia prináša prospech migrantom aj spoločnosti. Viac informácií: www.iom.int.
Na Slovensku má IOM zastúpenie od roku 1996. IOM Slovensko v súčasnosti vyvíja aktivity najmä v oblasti integrácie migrantov do spoločnosti, asistovaných dobrovoľných návratov do krajiny pôvodu a pomoci migrantom po návrate domov, boja proti obchodovaniu s ľuďmi a koordinácie aktivít Európskej migračnej siete. V rámci týchto a ďalších oblastí IOM realizuje rôzne typy aktivít – poskytuje služby migrantom, realizuje výskumy, informačnými kampaňami zvyšuje povedomie o migrácii a integrácii migrantov, vzdeláva a buduje kapacity kľúčových aktérov v oblasti migrácie. Viac informácií: www.iom.sk.
Prioritou IOM je vo všetkých svojich programoch poskytovať konkrétnu pomoc migrantom.
Viac informácií o aktivitách IOM v boji proti obchodovaniu s ľuďmi:
IOM na Slovensku v spolupráci so štátnymi inštitúciami, mimovládnymi a medzinárodnými organizáciami sa venuje boju proti obchodovaniu s ľuďmi venuje už od roku 2003.
IOM v súčasnosti:
- vzdeláva odborníkov štátnej správy a pomáhajúcich organizácií v oblasti prevencie, identifikácie obetí a zabezpečovania komplexnej starostlivosti obetiam obchodovania s ľuďmi:
https://iom.sk/sk/aktivity/boj-proti-obchodovaniu-s-ludmi/budovanie-kapacit-a-vzdelavanie.html - pripravuje infomačné a vzdelávacie materiály pre pedagógov, lektorov, preventistov a ďalších odborníkov:
https://iom.sk/sk/aktivity/boj-proti-obchodovaniu-s-ludmi/vzdelavacie-materialy-o-obchodovani-s-ludmi.html - realizuje rôzne prevenčné aktivity a informačné kampane:
- prevenčný film 0800 800 818:
https://iom.sk/sk/aktivity/boj-proti-obchodovaniu-s-ludmi/prevencny-film-0800-800-818.html - mobilná aplikácia SAFE Travel & Work Abroad:
https://iom.sk/sk/aktivity/boj-proti-obchodovaniu-s-ludmi/mobilna-aplikacia-safe.html - kampaň Nestaň sa otrokom!:
https://iom.sk/sk/aktivity/boj-proti-obchodovaniu-s-ludmi/kampan-nestan-sa-otrokom.html
- prevenčný film 0800 800 818:
Výsledky aktivít IOM Slovensko v boji proti obchodovaniu s ľuďmi:
Podpora aktivít IOM v boji proti obchodovaniu s ľuďmi:
Aktualizáciu aplikácie Safe Travel & Work Abroad, tréningového manuálu Prevencia obchodovania s ľuďmi a tréningy trénerovv prevencii obchodovania s ľuďmi uskutočnila IOM Slovensko v rámci projektu SAFE Work and Travel – Prevention of Trafficking in Human Beings in SK, CZ and PL, ktorý realizuje v spolupráci s organizáciami La Strada v Česku a Poľsku. Projekt finančne podporil Medzinárodný vyšehradský fond.