This article is published only in Slovak language.
Bratislava, 18. decembra 2014 – 18. decembra si svet pripomína Medzinárodný deň migrantov. Podľa údajov Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) v roku 2014 zahynulo na ceste za lepším životom doteraz najviac migrantov v histórii. Takmer 5 000 zdokumentovaných úmrtí na mori i na súši je dvojnásobne viac ako v roku 2013.
Najväčšie straty na ľudských životoch boli v Stredozemnom mori, kde sa utopilo viac ako 3 000 ľudí. Vyše 540 migrantov zomrelo aj v Bengálskom zálive a najmenej 307 ľudí zahynulo pri pokuse prekročiť pozemné hranice medzi Mexikom a USA. Bližšie informácie uvádza infografika IOM a webová stránka http://mmp.iom.int/migrantsday.
Generálny riaditeľ IOM William Lacy Swing pri príležitosti tohtoročného Medzinárodného dňa migrantov preto vyzýva na prijatie opatrení na záchranu životov migrantov a ktoré zabránia prevádzačom zarábať na ich zúfalej situácii:
„Všetky krajiny majú medzinárodný záväzok zachrániť životy tých, ktorí volajú o pomoc. Záchranné operácie v medzinárodných vodách stredozemia by mali pokračovať,“ poznamenal. Krajiny by tiež podľa generálneho riaditeľa IOM mali de-kriminalizovať migrantov bez oprávnenia na pobyt, aby ich povzbudili odhaľovať prevádzačov a prispeli tak k odhaľovaniu medzinárodného organizovaného zločinu.
Bezprecedentný počet krízových situácií a konfliktov spôsobených človekom, vrátane Sýrie, Iraku, Lýbie, Stredoafrickej republiky a Južného Sudánu, ebola ohrozujúca ekonomiky západnej Afriky, klimatické zmeny a extrémne prejavy počasia spôsobujú nútenú migráciu, ktorá vyžaduje vytvorenie lepšieho prístupu k bezpečnej a legálnej migrácii.
„Migrácia nie je len neodvratná, je aj nevyhnutná a žiaduca. Nárast proti-migrantských nálad je krutou iróniou v čase, keď spoločnosti so starnúcim obyvateľstvom potrebujú migráciu ako zdroj pracovnej sily,“ poznamenáva Wiliam Lacy Swing.
Rozsiahla mobilita ľudí je väčšia než v ktoromkoľvek okamihu novodobej ľudskej histórie, na svete je v súčasnosti 232 miliónov migrantov. V roku 2000 vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN 18. december za Medzinárodný deň migrantov, aby pripomenulo, že treba zaistiť dodržiavanie základných ľudských práv a slobôd pre všetkých migrantov.
Podľa odhadov OSN sa vo svete v roku 1990 nachádzalo 154 miliónov migrantov, v roku 2000 už 175 miliónov, v roku 2010 tento počet dosiahol 221 miliónov a v roku 2013 stúpol na súčasných 232 miliónov, čo je 3,2 percenta svetovej populácie. Inými slovami, každý 31. človek na svete je dnes medzinárodný migrant, t. j. žije v inej krajine, ako je krajina jeho trvalého, resp. obvyklého pobytu.
– Koniec –
Ďalšie informácie:
Zuzana Vatráľová, vedúca Úradu IOM v Bratislave, tel. číslo 02 – 5273 3791, e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Predstavenie IOM:
Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) je medzinárodná, medzivládna organizácia založená v roku 1951 s cieľom pomáhať presídleným osobám, utečencom a migrantom v Európe. V súčasnosti IOM svojou činnosťou pokrýva širokú škálu migračných otázok vo viac ako 150 krajinách sveta. Ako popredná medzinárodná organizácia na poli migrácie IOM vyvíja v spolupráci s vládami a migrantmi úsilie smerom k riešeniu migračných otázok. Poslanie a činnosť IOM vychádzajú z princípu, že humánna a organizovaná migrácia prináša prospech migrantom aj spoločnosti. Viac informácií: www.iom.int.
Na Slovensku má IOM zastúpenie od roku 1996. IOM tu vyvíja aktivity najmä v oblasti integrácie migrantov do spoločnosti, asistovaných dobrovoľných návratov do krajiny pôvodu a pomoci migrantom po návrate domov, boja proti obchodovaniu s ľuďmi, humanitárnych transferov utečencov a koordinácie Národného kontaktného bodu Európskej migračnej siete v SR. V rámci týchto a ďalších oblastí IOM vyvíja rôzne typy aktivít – poskytuje služby migrantom, realizuje výskumy, informačnými kampaňami zvyšuje povedomie o migrácii a integrácii migrantov, vzdeláva a buduje kapacity kľúčových aktérov v oblasti migrácie. Viac informácií: www.iom.sk.
Prioritou IOM je vo všetkých svojich programoch poskytovať konkrétnu pomoc migrantom.