Téma dôstojných pracovných podmienok je vysoko aktuálna a stále naberá na dôležitosti. Rôzne riziká a nástrahy môžu vyústiť až do pracovného vykorisťovania alebo obchodovania s ľuďmi. Vypočujte si sériu podcastov Európskej migračnej siete (EMN) o tejto téme.
V sérii podcastov z národnej konferencie EMN v decembri 2022 v Bratislave, SR, o dôstojných pracovných podmienkach sa dozviete:
- ako je právne upravené moderné otroctvo,
- akú úlohu zohráva Európsky úrad práce (ELA) v boji proti pracovnému vykorisťovaniu,
- prečo je v záujme podnikateľov ochraňovať pracujúcich migrantov,
- aké opatrenia prijala Ukrajina uprostred vojny na prevenciu pracovného vykorisťovania a obchodovania s ľuďmi,
- ako Taliansko, Luxembursko a Spojené kráľovstvo právne upravujú ochranu obetí pracovného vykorisťovania.
Podcasty sú v anglickom jazyku.
Vypočujte jednotlivé prednášky z konferencie 2022:
Katarina Schwarz: Právna úprava moderného otroctva vo svete
Prezentácia objasňuje históriu otroctva, vykorisťovania ľudí a abolicionizmu. Poskytuje aktuálny prehľad o národných legislatívach proti otroctvu, praktikách podobným otroctvu, nevoľníctvu, nútenej práci a obchodovaniu s ľuďmi vo svete. Prezentácia stavia na práci Rights Lab na Nottinghamskej univerzite, najväčšieho výskumného centra podporujúceho ukončenie moderného otroctva.
Katarina Schwarz, hosťujúca profesorka práva a politík proti modernému otroctvu a zástupkyňa riaditeľa Právneho laboratória na Univerzite Nottingham, Spojené kráľovstvo.
Vypočujte si prezentáciu:
Pedro Assares: Ako EÚ znižuje riziká pracovného vykorisťovania a obchodovania s ľuďmi
Prezentácia prezradí, aké aktivity robí Európsky úradu práce (ELA), agentúra EÚ so sídlom v Bratislave, čím sú inšpektori práce jedineční pri odhaľovaní pracovného vykorisťovania a prečo sa prekrýva práca inšpektorov práce a orgánov činných v trestnom konaní. Tiež sa dozviete, ako ELA rieši obchodovanie s ľuďmi za účelom pracovného vykorisťovania.
Pedro Assares, vedúci Oddelenia pre presadzovanie a analýzu, Európsky orgán práce (ELA), Slovensko.
Vypočujte si prezentáciu:
Philip Hunter: Úloha zamestnávateľov pri presadzovaní ľudských a pracovných práv zahraničných pracovníkov
Riziko pracovného vykorisťovania patrí medzi najväčšie najmä v rámci pracovnej migrácie a na rôznych úrovniach dodávateľských reťazcov. V prezentácii sa dozviete trendy od 90. rokov a dôvody, prečo sa zamestnávatelia a podnikateľský sektor venujú ľudským právam a ochrane pracujúcich migrantov.
Philip Hunter, vedúci Oddelenia pracovnej migrácie, centrála IOM, Švajčiarsko.
Vypočujte si prezentáciu:
Yarema Dul: Pracovné vykorisťovanie a obchodovanie s ľuďmi z pohľadu zdrojovej krajiny
V prezentácii sa dozviete, akými aktivitami Ukrajina znižuje riziká vykorisťovania alebo obchodovania s ľuďmi, ktorým uprostred prebiehajúcej vojny čelia milióny vysídlených ľudí. Prezentácia tiež vysvetľuje, ktoré orgány sa tým zaoberajú a zdôrazňuje potrebu medzinárodnej spolupráce v boji proti obchodovaniu s ľuďmi a práci na čierno.
Yarema Dul, zástupca vedúceho Štátnej služby pre prácu, Ukrajina.
Vypočujte si prezentáciu:
Panelová diskusia: Riešenie pracovného vykorisťovania a vykorisťujúcich pracovných podmienok – osvedčené postupy a poznatky z vybraných krajín
Hostia v diskusii predstavia rámce platné v Taliansku, Luxembursku a Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska na ochranu (potenciálnych) obetí pracovného vykorisťovania.
Diskutujúci:
- Adolfo Sommarribas, senior právny expert, EMN Luxembursko
- Darryl Dixon, riaditeľ pre stratégie, UK Gangmasters and Labour Abuse Authority (GLAA), Spojené kráľovstvo
- Giovanni Di Dio, špecialista na politiky v oblasti migrácie a pracovnej integrácie, Ministerstvo práce a sociálnych politík, Taliansko
Diskusiu moderovala Zuzana Vatráľová, vedúca misie IOM v Írsku.
Vypočujte si diskusiu:
Všetky podcasty EMN Slovensko:
Počúvajte na: https://emnslovakia.podbean.com/.
O konferencii EMN:Národnú konferenciu EMN Slovensko: Dôstojné pracovné podmienky ako nástroj boja proti modernému otroctvu zorganizovala 1. decembra 2022 v Bratislave Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) ako koordinátor Európskej migračnej siete (EMN) na Slovensku. Cieľom konferencie bolo podporiť vytvorenie nástrojov na boj proti pracovnému vykorisťovaniu v SR prostredníctvom zdieľania skúseností a dobrej praxe z vybraných krajín. Na konferencii sa zúčastnilo viac ako 80 účastníkov zo Slovenska, desiatky ďalších krajín EÚ a Ukrajiny. |
Chcete sledovať prednášky z budúcich podujatí EMN? Pridajte si YouTube stránku IOM Slovakia a stránku EMN Slovakia Podcasts medzi vaše obľúbené kanály.
Aktivity EMN na Slovensku financuje Európska únia a spolufinancuje Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky.