fbpx

Od marca 2022 IOM pomáha utečencom s bývaním. Jednou z foriem pomoci je materiálna podpora kolektívnych ubytovacích zariadení, ktoré od začiatku vojny prijali utečencov.

IOM Slovensko publikovala 5. vydanie Tréningového manuálu prevencie obchodovania s ľuďmi, ktorý poskytuje aktuálne informácie o obchodovaní s ľuďmi a zároveň slúži ako praktická pomôcka na prípravu vzdelávacích aktivít. Jeho cieľom je upozorniť na riziká spojené s obchodovaním s ľuďmi a prispieť k jeho prevencii.

Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) predstavuje správu „Partnerstvá v oblasti mobility zručností – Mapovanie potenciálu na základe postpandemických tokov zahraničných pracovníkov na Slovensko“. Táto správa, vypracovaná s finančnou podporou Európskej únie v rámci projektu „Migračné informačné centrum na podporu pracovnej mobility a integrácie migrantov“, prináša komplexnú analýzu zahraničných pracovných tokov a ich vplyvu na slovenský trh práce. 

„Keď sa ozvali prvé sirény, nevedela som, čo robiť. Sumy, moje mesto, sa otriasalo v základoch a ja som vedela, že musím ochrániť svoje dieťa. Zbalili sme si pár tašiek, sadli do auta a vydali sa do neznáma. Slovensko sa stalo naším útočiskom, miestom, kde sme dúfali nájsť pokoj. Prvé mesiace boli ťažké. Neistota, strach o rodinu, ktorá zostala doma, a neznáme prostredie ma deptali. Našťastie sme našli pomocnú ruku v dobrovoľníckej organizácii v Nitre, ktorá nám poskytla nielen materiálnu podporu, ale aj pocit, že v tom nie sme sami."

„Pred takmer štyrmi rokmi sme sa s manželom presťahovali z Moskvy na Slovensko kvôli jeho biznisu. Desať rokov v rušnej metropole ma zanechalo trochu nepripravenú na pokojnejšie tempo Bratislavy. Priznám sa, zo začiatku som bola skutočne prekvapená. Všetko bolo také... iné. Ale čas, spolu s neuveriteľnou otvorenosťou a láskavosťou Slovákov, zmenil moje prvotné emócie na pocit domova."

"Nikdy som si nepredstavovala, že budem žiť niekde inde ako v Kramatorsku. Osemnásť rokov som učila na univerzite, tlmočila som z čínštiny a sprevádzala delegácie po miestach, ktoré by bežný turista nikdy nevidel. Milovala som tú prácu, ten neustály kontakt s ľuďmi, nové zážitky. A potom prišla vojna."

„Plánovali sme odchod z Ruska už v roku 2019. Syn plánoval študovať v Česku, a tak sme hľadali krajinu, ktorá by bola blízko. Zvažovali sme Česko, Poľsko, dokonca aj Slovinsko, ale nakoniec sme si vybrali Slovensko. Pri rozhodovaní zohralo úlohu viacero faktorov – okrem blízkosti k synovi aj cenová dostupnosť bývania, rast HDP a perspektíva stabilnej ekonomiky. Vedeli sme, že vo veku 40 rokov by adaptácia v neslovanskej krajine bola oveľa náročnejšia."

"Pred siedmimi rokmi som s dvoma tínedžermi prišla do Bratislavy s nádejou na nový začiatok." spomína Marija Rakočević na svoje začiatky na Slovensku. "Lúčiť sa so Srbskom, s rozbehnutou kariérou vo financiách a účtovníctve, s rodinou a priateľmi, nebolo ľahké. Začínať odznova po štyridsiatke v novej krajine, s novým jazykom, prinášalo obavy a neistotu. Dnes je však Bratislava mojím domovom."

"Dva kufre. To bolo všetko, čo sme si so sebou priniesli, moje dievčatká a ja, keď sme utekali pred hrôzami vojny. Tri mesiace mala najmladšia, tri a pol roka staršia. Čerkasy, naše milované mesto, len hodinku od Kyjeva, sa zrazu stalo spomienkou. Strach, neistota, zúfalstvo... Ťažké momenty, ktoré ma sprevádzali na každom kroku."

Medzinárodná organizácia pre migráciu v Bratislave predáva formou aukcie automobil Ford Focus!