fbpx

„Chcel by som pracovať v zdravotníctve a pomáhať ľuďom,“ s nádejou v hlase predstavuje svoje plány 27-ročný Nadif. Trápi ho, že doposiaľ sa musel spoliehať na pomoc od iných. Svoj domov v Somálsku musel opustiť, keď mal len 10 rokov. Ako však priznáva, na rozdiel od iných mal to šťastie, že do utečeneckého tábora v Eritrei prišiel s celou svojou rodinou. Život v tábore bol veľmi skromný a jednotvárny, no v podmienkach eritrejskej púšte zároveň veľmi ťažký.

Deti navštevovali školu a rodičia príležitostne vykonávali drobné pomocné práce. Po dlhých 17 rokoch pricestoval Nadif spolu so svojou sestrou a jej dvoma deťmi do Núdzového tranzitného centra (Emergency Transit Centre – ETC) v Humennom. Odtiaľ budú presídlení do USA, kde nájdu nový, konečne stály domov.

IOM - Presídľovanie utečencov - Príbeh klientov IOM - Som odhodlaný začať odznova a pomáhať druhým ľuďom

Ilustračné foto – IOM Slovensko

Slovenská republika poskytla Nadifovi a mnohým ďalším utečencom, ktorí boli zaradení do programu presídľovania, dočasné útočisko po dobu šiestich mesiacov. Počas pobytu v centre v Humennom absolvujú utečenci prípravu potrebnú pred ich trvalým presídlením. Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) v spolupráci s partnermi zabezpečuje ich prepravu, bezpečnostné pohovory, lekárske prehliadky a kurzy kultúrnej orientácie, ktoré majú utečencov pripraviť na život v novej krajine.

Rozdielov medzi Afrikou a Európou vidí Nadif veľa. „Najväčším rozdielom medzi obrovským utečeneckým táborom v Eritrei a centrom v Humennom je, že môžem mať vlastnú izbu. V Eritrei mnohopočetné rodiny bývali na jednom mieste v provizórnych príbytkoch,“ priznáva Nadif a dodáva, že sa teší do USA a na nový začiatok sa cíti byť pripravený.

(Mená osôb boli pre ich ochranu pozmenené).

Aktivity IOM v projekte sú financované Vládou Spojených štátov amerických prostredníctvom programu USRAP – United States Refugee Admission Program, alebo podobnými programami iných presídľovacích krajín.